Naine voodis hoidmas käsi näol
Uni

Unetus on levinud probleem, mis mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma. See võib oluliselt mõjutada meie elukvaliteeti, põhjustades väsimust, ärrituvust ja isegi terviseprobleeme. Õnneks on olemas erinevad toidulisandid, mis aitavad unetust leevendada. Üks tuntumaid ja tõhusamaid neist on melatoniin. Melatoniini toidulisandid on saadaval erinevates vormides nagu sprei, kapslid ja tabletid. Selles artiklis uurime, kuidas erinevad melatoniini vormid toimivad ja kui tõhusad need on unetuse raviks. Melatoniini sünteesi mõjutavad peamiselt valguse ja pimeduse tsüklid, mis reguleerivad selle hormooni tootmist meie kehas

Melatoniin ja selle roll unehäirete ravis

Mis on melatoniin?

Melatoniin on hormoon, mida toodetakse käbinäärmes ning millel on oluline roll meie une-ärkveloleku rütmi reguleerimisel. Käbinääre on väike endokriinnääre, mis paikneb ajus. Melatoniini tootmine sõltub valguse olemasolust – see suureneb pärast pimeduse saabumist ja saavutab haripunkti öösel, aidates seeläbi meil uinuda ja säilitada kvaliteetset und. Melatoniin toimib meie keha bioloogilise kella ehk ööpäevarütmi reguleerijana, kohandades keha ettevalmistust une saabumiseks ja ärkvelolekuks. Melatoniini tasemed hakkavad hommikuks langema, mis soodustab ärkamist.

Melatoniini roll unetsüklis ehk kuidas jääda magama?

Mõnikord lamame voodis, pööreldes ja vääneldes, mõeldes, kuidas küll jääda magama. Pärast pimeduse saabumist hakkab melatoniini tase veres tõusma, käivitades bioloogilise kella, mis saadab kehale signaali, et on aeg valmistuda magamiseks. See protsess on tihedalt seotud meie loomuliku ööpäevarütmiga, mille on kujundanud tuhandeid aastaid kestnud evolutsioon. Melatoniini taseme tõus annab ajule märku, et on aeg vähendada erksust ja alustada uinumisprotsessi. See aitab meil rahuneda ja valmistab keha ette une saabumiseks.

Melatoniin mängib keskset rolli keha füsioloogiliste muutuste algatamisel, mis on vajalikud magamiseks. Näiteks aitab melatoniin vähendada keha sisetemperatuuri, mis on oluline uinumiseks. Keha sisetemperatuur langeb magamise ajal, ja melatoniin soodustab seda temperatuuri langust, luues seeläbi soodsama keskkonna magamiseks. Lisaks sellele aitab melatoniin vähendada vererõhku, mis omakorda aitab kehal lõdvestuda ja valmistuda sügavamaks uneks.

Hormooni kõrgeim tase saavutatakse tavaliselt kesköö paiku. See ajastus pole juhuslik; see on osa meie keha loomulikust rütmist, mis on kohandatud vastama öö ja päeva vaheldumisele. Kõrge melatoniinitase keskööl tagab, et meie uni on sügav ja rahulik, võimaldades kehal ja ajul taastuda ja valmistuda järgmiseks päevaks.

Hommiku saabudes hakkab melatoniini tase järk-järgult langema. See langus on sama oluline kui öine tõus, kuna see aitab keha ette valmistada päevaseks aktiivsuseks. Melatoniini taseme langemine saadab kehale signaali, et on aeg ärgata ja alustada päeva. Selle protsessi kaudu aitab melatoniin reguleerida meie ärkveloleku ja une tsüklit, tagades, et saame piisavalt puhata ja taastuda öösel ning oleme erksad ja energilised päevasel ajal.

Mõju välistele teguritele

Melatoniini tootmist võivad mõjutada mitmed välised tegurid, sealhulgas valgus ja stress. Need tegurid võivad oluliselt mõjutada meie une kvaliteeti ja üldist heaolu.

Kunstlik valgus on üks peamisi melatoniini tootmise häirijaid. Eriti kahjulik on sinine valgus, mis pärineb elektroonilistest seadmetest nagu nutitelefonid, tahvelarvutid ja arvutid. Sinine valgus on tuntud oma võime poolest pärssida melatoniini tootmist, kuna see matkib päevavalguse spektrit ja petab keha arvama, et on päev. Selle tulemusel väheneb melatoniini tootmine ja keha ei saa signaali, et on aeg valmistuda magamiseks. See võib raskendada uinumist ja halvendada une kvaliteeti, põhjustades katkendlikku und ja varajast ärkamist.

Lisaks kunstlikule valgusele mängib stress olulist rolli melatoniini tootmise vähendamisel. Stressi all olles toodab keha stressihormoone nagu kortisool, mis võib melatoniini tootmist pärssida. Pidev stress ja ärevus võivad viia krooniliste unehäireteni, kuna keha ei suuda piisavalt melatoniini toota, et tagada kvaliteetset und. Stressiga seotud probleemid nagu muremõtted ja rahutus võivad samuti takistada uinumist ja katkestada une, jättes inimese väsinuks ja kurnatuks.

Seetõttu on oluline luua unele soodne keskkond, et vähendada valguse ja stressi negatiivset mõju melatoniini tootmisele. Üks lihtsamaid ja tõhusamaid meetodeid on vähendada elektrooniliste seadmete kasutamist vähemalt tund enne magamaminekut. See aitab vähendada sinise valguse mõju ja võimaldab kehal alustada melatoniini tootmist. Lisaks võib kasutada sinise valguse filtreid või spetsiaalseid prille, mis blokeerivad sinist valgust, aidates säilitada loomulikku ööpäevarütmi.

Stressi vähendamiseks on mitmeid strateegiaid, mis võivad aidata parandada melatoniini tootmist ja une kvaliteeti. Regulaarne füüsiline aktiivsus, meditatsioon ja lõdvestusharjutused võivad aidata vähendada stressitaset ja soodustada melatoniini tootmist. Samuti on oluline luua rahulik ja meeldiv magamiskeskkond, kus on minimaalne valgus ja müra. Pimedad kardinad, valge müra masinad ja rahustavad tegevused enne magamaminekut võivad kõik aidata parandada une kvaliteeti ja tagada piisava melatoniini tootmise.

Kokkuvõttes on oluline mõista, kuidas välised tegurid nagu valgus ja stress mõjutavad melatoniini tootmist ja une kvaliteeti. Tehes teadlikke valikuid oma keskkonna ja elustiili osas, saame luua soodsamad tingimused kvaliteetse une saavutamiseks ja parandada üldist tervist ja heaolu.

Lotos Pharma melatoniini tooted

Melatoniini kasutatakse laialdaselt toidulisandina unehäirete raviks. Apteekides on saadaval erinevad tooted, mis sisaldavad melatoniini, sealhulgas spreid, tabletid ja kapslid. Lotos Pharma e-poes on saadavad sprei kujul Good Sleep Spray ja kapsite kujul Good Sleep Caps kapslid. Toidulisanditena müügil olev melatoniin lühendab uinumiseks kuluvat aega ja reguleerida une-ärkveloleku rütmi, eriti olukordades nagu ajavahestressi ja vahetustega töö puhul.

Melatoniini erinevad vormid

Kiire ja mugav sprei

Melatoniini sprei on kiiresti imenduv ja mugav viis melatoniini tarbimiseks. Sprei imendub suu limaskesta kaudu kiiresti vereringesse. Toime saavutatakse kiiremini võrreldes tablettidega. See on eriti kasulik neile, kes vajavad kiiret leevendust unetuse korral. Sprei vormis melatoniin sobib hästi ka neile, kes eelistavad vältida tablettide või kapslite neelamist. Sprei võib sisaldada erinevaid annuseid, sealhulgas 1 mg-1,95mg melatoniini, mis on populaarne valik enne magamaminekut. Melatoniini suukaudse sprei toime avaldub  juba 15-30 minuti jooksul pärast manustamist. Siiski on oluline märkida, et erinevatel inimestel võib toime avaldumise aeg erineda, ning toime kiirus ja tugevus võivad sõltuda ka kasutatava sprei konkreetsest koostisest ja manustamise annusest. Kui kasutate melatoniini esimest korda või proovite uut sprei tüüpi, on soovitatav jälgida, kuidas teie keha sellele reageerib, ja kohandada annust vastavalt oma vajadustele ja arsti soovitustele.
Melatoniini sprei on ideaalne lahendus reisimisel, et aidata kehal kohaneda uue sihtkoha ajavööndiga. Kuna sprei imendub suu limaskesta kaudu kiiresti vereringesse, aitab see tõhusalt reguleerida unetsüklit ja leevendada ajavahega seotud väsimust. See on eriti kasulik pikaajaliste lendude puhul, kus ajavahe võib segada loomulikku une-ärkveloleku rütmi. Melatoniini sprei on mugav ja lihtne kasutada, pakkudes kiiret leevendust ja aidates reisijatel jõuda oma sihtkohta värskendatuna ja puhanuna.

Good Sleep Sprei

Lotos Pharma enda toode, Good Sleep Spray, on ainulaadne looduslik keelealune sprei, mis soodustab und ja sisaldab melatoniini ning kannatuslille ekstrakti. Melatoniin aitab lühendada uinumiseks kuluvat aega, vähendada öiseid ärkamisi ja parandada une kvaliteeti. Kannatuslille ekstrakt rahustab, lõdvestab ja tagab tervisliku une.

Good Sleep Spray toimib kiiresti, aidates sul kiiresti uinuda ja pakkudes tervislikku ning kosutavat und kogu ööks. Good Sleep Spray eelised hõlmavad väga kiiret toimet tänu keelealusele manustamisele, rahustavat ja lõõgastavat mõju lisaks uinumist soodustavale toimele, sobivust kiiret uinumist soodustava lahenduse otsijatele, piisavust vaid ühest pihustusest enne magamaminekut ning 210 kasutuskorda ühest spreipudelist.

 

Toidulisandi Good Sleep Spay pakend

Traditsioonilsed kapslid

Melatoniini kapslid on suurepärane valik neile, kes eelistavad pikemaajalist toimet. Kapslid sisaldavad sageli järk-järgult vabanevat melatoniini, mis tagab une säilimise kogu öö vältel. See on eriti kasulik neile, kellel on probleeme öise ärkamisega ja kes vajavad pidevat melatoniini vabanemist. Kapslid võivad sisaldada erinevaid annuseid, sealhulgas 1-1.95 mg melatoniini, mis aitab säilitada ühtlast une kvaliteeti.

Lotos Pharma on välja töötanud Good Sleep Caps kapslid, mis on looduslik und soodustav ja rahustav komplekspreparaat, mille ainulaadne koostis sisaldab melatoniini ning kannatuslille, humala ja palderjanijuure ekstrakte.

Melatoniin aitab lühendada uinumiseks kuluvat aega, vähendab soovimatuid öiseid ärkamisi ja parandab une kvaliteeti. Kannatuslille ekstrakt aitab lõõgastuda ja soodustab tervislikku und. Lisaks sisaldavad kapslid palderjani juure ja humala ekstrakte, mis leevendavad stressi ja närvilisust, aidates seeläbi kiiremini uinuda. Good Sleep kapslid mõjuvad rahustavalt, pakkudes tervislikku ja kosutavat und kogu ööks.

 

Toidulisandite Good Sleep kapsli pakend

Kuidas melatoniini toidulisandid toimivad?

Toime mehhanism

Melatoniini toidulisandid toimivad, suurendades melatoniini taset veres, mis aitab reguleerida une-ärkveloleku rütmi. Melatoniini tootmine hakkab suurenema pärast pimeduse saabumist ja saavutab haripunkti öösel, mis soodustab uinumist. Melatoniini toidulisandina tarbimisel võib see lühendada uinumiseks kuluvat aega ja parandada une kvaliteeti.

Annustamine ja kasutamine

Melatoniini toidulisandite ja käsimüügiravimite kasutamine sõltub individuaalsetest vajadustest ja unehäirete raskusastmest. Tavaliselt tarbitakse 1-1.95 mg melatoniini vahetult enne magamaminekut. Annust võib vajadusel suurendada, kuid oluline on mitte ületada soovitatavat kogust, et vältida võimalikke kõrvaltoimeid. Enne melatoniini kasutamist on soovitatav konsulteerida arstiga, et leida sobiv annus ja vorm. Apotheka apteegid pakuvad laia valikut melatoniini toidulisandeid koos vajaliku tooteinfo ja abi ja info, mis aitab leida sobiva toote ja annustamissoovitused.

Melatoniini eelised ja kõrvaltoimed

Eelised

Melatoniinil on mitmeid eeliseid, sealhulgas uinumisaja lühendamine, une kvaliteedi parandamine ja une-ärkveloleku rütmi reguleerimine. Melatoniini toidulisandid võivad olla eriti kasulikud neile, kes kannatavad ajavahestressi või vahetustega töö tõttu tekkinud unehäirete all. Lisaks võib melatoniin aidata leevendada unehäireid lastel ja eakatel. Melatoniin tagab une rütmi säilitamise ja võib vähendada stressi, mis on seotud unehäiretega.

Võimalikud kõrvaltoimed

Kuigi melatoniin on üldiselt ohutu toidulisand, võivad mõnedel inimestel tekkida kõrvaltoimed, nagu peavalu, pearinglus ja iiveldus. Harvematel juhtudel võib melatoniin põhjustada unehäirete süvenemist või hommikust väsimust. Oluline on järgida soovitatud annuseid ja konsulteerida arstiga, et vältida kõrvaltoimete tekkimist. Ravimiameti kontaktandmed ja tooteinfo aitavad tagada ohutu kasutamise.

Kas 1 mg on tavaline annus?

Melatoniini toidulisandite tugevused ulatuvad 1 mg kuni 1,95 mg.

Eestis on hetkel saadaval käsimüügiravimid, mis sisaldavad 3 mg melatoniini, ning retseptiravimid, mis sisaldavad 5 mg melatoniini. Käsimüügiravimeid kasutatakse lühiajaliselt ajavahestressi (jet lag) leevendamiseks. Ajavahestressi sümptomid hõlmavad unehäireid pärast lennureisi, päevast väsimust, kurnatust, kerget vaimsete võimete langust, ärritatavust ja seedeprobleeme.

Oluline on valida sobiv annus ja vorm vastavalt individuaalsetele vajadustele ja unehäirete raskusastmele. Meie apteekide spetsialistid saavad aidata leida sobiva toote ja anda annustamissoovitusi.

Kokkuvõte

Melatoniin on tõhus toidulisand unetuse ja teiste unehäirete raviks. Erinevad melatoniini vormid, nagu sprei, tabletid ja kapslid, pakuvad erinevaid eeliseid ja võimaldavad valida sobivaima lahenduse vastavalt individuaalsetele vajadustele. Apteegid pakuvad laia valikut melatoniini tooteid ja annustamissoovitusi, mis aitavad leida sobiva toote ja annuse. Enne melatoniini kasutamist on soovitatav konsulteerida arstiga, et vältida võimalikke kõrvaltoimeid ja tagada melatoniini ohutu ja tõhus kasutamine. Melatoniini abil saab parandada une kvaliteeti ja leevendada unetusega seotud probleeme, mis omakorda tõstab elukvaliteeti ja vähendab stressi. Toidulisandeid mitte kasutada mitmekesise toitumise asendajana

Korduma kippuvad küsimused ehk KKK

Kuidas melatoniin toimib?

Kehas toodetav melatoniin on hormoon, mis reguleerib bioloogilist ööpäeva rütmi. Päeval on melatoniini tase madalam, aidates inimestel olla ärkvel ja aktiivne. Öisel ajal melatoniini tase tõuseb, aidates kaasa uinumisele ja heale unekvaliteedile.

Millised on melatoniini kasulikud toimed?

Melatoniini kasulik toime avaldub eelkõige unega seotud funktsioonide toetamisel. See aitab reguleerida und, imendub aeglaselt ja tekkivat efekti saab tunda järk-järgult.

Kuidas 1mg melatoniin mõjutab und?

1 mg melatoniini vahetult enne magamaminekut  aitab soodustada une kvaliteeti ja pikkust.

Jaga