Külmavill – selle kohta levinud müüdid ja tõde

Noormes käsi kurgul ja kümetus huulel
Herpes, Hingamisteed, Immuunsus, Larifan

 

1.Müüt. Külmavill esineb harva.

Tegelikkus: Arvatakse, et umbes 90% maailma elanikkonnast on HSV-1 viiruse kandjad, mis põhjustab külmavilli. Seega on see väga levinud ja külmavill võib tabada absoluutselt kõiki, isegi vanemas eas, isegi kui nad pole seda kunagi varem põdenud.

cold sores

2. Müüt. Külmavillid esinevad ainult täiskasvanutel.

Tegelikkus: Viirus on nii levinud ja nakkav, et paljud inimesed nakatuvad sellega juba lapsepõlves, näiteks vanema lusikaga süües, vanema tassist juues või lihtsalt süütu suudlusega. Sageli nakatavad lapsed üksteist herpeseviirusega lasteaias, kus distantsi hoidmine on keeruline ja mängitakse samade mänguasjadega. Mõnikord avaldub herpesviirus väikestel lastel mitte ainult külmavillina, vaid ka üldise halva enesetunde, kurguvalu ja palavikuna.

3. Müüt. Kui olete korra külmavilli põdenud, ei juhtu see enam.

Tegelikkus: Kui herpesviirus HSV-1 on teie kehasse sisenenud, on sellest võimatu vabaneda. On tõsi, et sageli juhtub, et külmavill tekib ainult üks kord elus või ei teki kunagi, isegi kui olete viiruse kandja. Kuid võib juhtuda ka, et see piinab teid iga paari kuu tagant.

 

cold sores

4. Müüt. Külmavillid tekivad ühe päevaga ja kaovad järgmisel päeval.

Tegelikkus: Külmavill paraneb täielikult 7-10 päeva jooksul. Kuigi see ei vaja spetsiaalset ravi, aitavad käsimüügis olevad külmavilliravimid – salvid ja kreemid, samuti suus lahustuvad želeekommid, leevendada ebameeldivaid sümptomeid ja kiirendada paranemisprotsessi. Samuti on neil kerge valuvaigistav toime. Tõsisematel juhtudel määravad arstid ka retseptiravimeid, mis vähendavad viiruse levikut ja haiguspuhangute sagedust.

5. Müüt. Külmavillid tekivad pärast külmetamist.

Tegelikkus: On võimalik, et külmavill tekkis, kuna teil oli külmetus ja teie immuunsus oli vähenenud, mis võimaldas viirusel paljuneda. Kuid seda võib provotseerida ka stress, suutmatus oma emotsioonidega toime tulla, hormonaalsed muutused, näiteks menstruatsiooni või menopausi ajal, ning isegi väikesed vigastused huultel või suuõõnes. Need võivad ilmneda ka pärast hambaarsti külastust, laserprotseduuri, operatsiooni või püsimeigi tegemist. Külmavillid on sageli põhjustatud ilmast – külm tuul ja pakane talvel ning tuul ja päike suvel, sest nende mõjul muutuvad huuled kuivaks ja lõhenenud. Seetõttu kasutage alati niisutavat palsamit või hügieenilist huulepulka päikesekaitsefiltritega.

herpes

6. Müüt. Külmavillid on ainult huultel.

Tegelikkus: Kuigi külmavillid ilmnevad kõige sagedamini huultel ja nende ümbruses, võivad need esineda ka põskedel, keelel ja ninas. Kui hoolt ei kanta, levib nakkus ja külmavillid võivad tekkida ka suguelunditel, sõrmedel ja isegi silmades. See on haruldane, kuid väga ohtlik ja võib põhjustada tõsiseid nägemisprobleeme.

7. Müüt. Külmavilli ei saa saada samade kosmeetikatoodete kasutamisel.

Tegelikkus: Kauplustes saadaval olevad kosmeetikaproovid on üks lihtsamaid viise herpeseviirusega nakatumiseks. Huulepulk, millega keegi, kellel oli külmavill, huuli värvis, või näokreem, mida keegi, kes just kattis oma külmavilli näokreemiga, on viiruse lühimad kolded. Isiklike kosmeetikatoodete kasutamisel on parim kasutada kosmeetikaharju, mida pestakse seebiga. Nii saab kosmeetikatooteid jagada ka sõprade ja pereliikmetega.

cold sores

8. Müüt. Külmavillid on väga nakkavad.

Tegelikkus: Külmavillid, või õigemini herpeseviirus HSV-1, on väga nakkavad just külmavillide staadiumis – alates esimestest sümptomitest kuni täieliku paranemiseni. Seetõttu ei tohiks külmavilli tekkimisel seda mingil juhul käega katsuda ja käsi pesemata jätta. Samuti ei tohiks suudelda ega jagada toidunõusid teistega. Mingil juhul ei tohiks kasutada sama rätikut ja hambaharja.

9. Müüt. Külmavilli saab ravida hambapastaga.

Tegelikkus: Mõned inimesed usuvad, et hambapasta võib külmavilli ravida, kuna mõnedes hambapastades sisalduv naatriumdodekülsulfaat võib pärssida HSV-1 levikut. Jah, hambapasta võib vähendada ebameeldivaid sümptomeid, kuid see ei ravi külmavilli. Hambapasta kasutamisel tuleb olla ettevaatlik, sest tundliku nahaga inimestel võib see nahka ärritada ja punetust põhjustada.

Larifan – Teie kaitseks!

Larifan on Lätis loodud toode, mis kasutab ainulaadset biotehnoloogiat. See sisaldab patenteeritud looduslikku dsRNA-d (kaheahelalist ribonukleiinhapet), mis aktiveerib keha loomuliku kaitsemehhanismi ja kaitseb erinevate kahjulike väliskeskkonna tegurite eest, eriti viiruste ja mikroobide sisenemise ja arengu eest kehas. Larifani kasutatakse haiguste, sealhulgas herpesviiruse ja hingamisteede viiruste ennetamiseks.

 

Jaga