Gaasid, Seedimine

Kõhu piirkonnas esinevad kramplikud valud ehk kõhukrambid on väga levinud vaevus, mis mõjutab paljusid inimesi. Need valud on tingitud soole silelihaste tahtele allumatutest kokkutõmmetest, mis võivad olla äärmiselt ebamugavad ja isegi valulikud. Kuigi kõhukrambid võivad olla erineva intensiivsusega, on oluline mõista nende põhjuseid ja võimalikke leevendusviise.

Seedetrakti ärritus ja liigsed gaasid

Üks peamisi kõhukrampide põhjuseid on seedetrakti ärritus. See ärritus võib tekkida liigsete gaaside kogunemise tõttu soolestikus. Kui maos ja soolestikus koguneb suur hulk gaase, tekib ebamugav survetunne, mis võib viia spasmide ja valudeni. Gaasid tekivad peamiselt toidu seedimise ja soolestikus elavate bakterite aktiivsuse tagajärjel. Eriti problemaatilised on gaasirikaste toitude, nagu oad, kapsas ja gaseeritud joogid, liigtarvitamine.

Limaskesti ärritavad toiduained

Teine tavaline spasmide põhjus on limaskesti ärritavad toiduained. Mõned toidud, näiteks vürtsikad ja rasvased toidud, võivad ärritada seedetrakti limaskesti, põhjustades silelihaste kokkutõmbeid ja spasmide tekkimist. Samuti võivad mõned inimesed olla tundlikud teatud toiduainete suhtes, mis võivad põhjustada seedetrakti ärritust ja valulikke spasme.

Stress ja elustiil

Stress on oluline tegur, mis võib kaasa aidata kõhukrampide tekkimisele. Pikaajaline stress võib mõjutada seedetrakti funktsioone, põhjustades silelihaste kokkutõmbeid ja spasme. Lisaks võivad ka unepuudus ja vähene füüsiline aktiivsus suurendada spasmide esinemissagedust. Füüsiline tegevus aitab kaasa soolestiku normaalsele toimimisele ja võib vähendada spasmide riski.

Ebaõige toitumine ja vedelikupuudus

Ebaõige toitumine, eriti kiudainetevaene dieet, võib olla üks kõhukrampide põhjustajatest. Kiudained aitavad kaasa soolestiku motoorika parandamisele ja seedimisele tervikuna. Kiudainete puudus võib viia kõhukinnisuseni, mis omakorda põhjustab soolestiku silelihaste kokkutõmbeid ja spasme. Samuti on oluline tarbida piisavalt vedelikku, sest vedelikupuudus võib halvendada seedimist ja soodustada spasmide tekkimist.

Düsbioos ja soole mikrofloora

Düsbioos on seisund, kus soolestikus hakkavad domineerima ebasoovitavad bakterid, surudes maha soole loomuliku mikrofloora. Tervislik soole mikrofloora on oluline seedimise normaalseks toimimiseks ja kõhukrampide vältimiseks. Kui ebasoovitavad bakterid hakkavad domineerima, võib see põhjustada seedetrakti ärritust ja spasmide tekkimist.

Kokkuvõtteks

Kõhukrambid ehk pisted on tingitud mitmetest erinevatest teguritest, sealhulgas seedetrakti ärritusest, stressist, ebaõigest toitumisest ja düsbioosist. Mõistes nende põhjuste tagamaid, saab paremini hallata ja ennetada neid ebamugavusi. Tervislik toitumine, piisav vedeliku tarbimine, regulaarne füüsiline aktiivsus ja stressi vähendamine võivad kõik aidata vähendada kõhukrampide esinemissagedust ja parandada seedetrakti üldist tervist.

Mis aitab kõhupuhituse vastu?

– Füüsiliselt aktiivne eluviis ja liikumine aitavad õhku soolestikust kiiremini väljutada, vähendades seeläbi ebameeldivaid aistinguid.

– Kui kõht on puhitunud, tuleks võtta toidulisandit “Spasmoil”, kuna selle koostises olevad apteegitilli ja piparmündi eeterlikud õlid vähendavad puhitust. Apteegitill aitab ka seedimist parandada, samas kui piparmünt leevendab spasme ja puhitust.

– Kõht paisub vähem, kui suu on närimise ajal suletud, sest siis satub koos toiduga vähem õhku kõhtu.

– Tuleks püüda alla neelata ainult hästi näritud toitu, sest siis on seedesüsteemil seda kergem lagundada ja soolestikus toimub vähem fermentatsiooni ja hapendumisprotsesse, mis soodustavad gaaside teket.

Osta siit

Jaga