Naine diivanil aevastamas tass käes
Hingamisteed

Nohu saamine soojadel päevadel ei ole mingi „kunst“ – näiteks kui liialdatakse auto konditsioneeriga! “Jooksev nina” on levinud probleem, ja tihti me isegi ei tea, mis seda põhjustab. Kuid nohule ja eriti eritistele tasub tähelepanu pöörata. Pidevalt tilkuv nina võib viidata kroonilisele nohule või tõsisematele terviseprobleemidele.

Mis on nohu ?

Nohu on nina limaskesta suurenenud sekretsioon, mida võivad esile kutsuda mitmed nina sisepinda ärritavad tegurid. Kõige tavalisemad põhjused on allergiad ja viirusinfektsioonid, samuti võivad seda põhjustada ninapolüübid. Samuti on olemas mitmeid teisi põhjuseid, näiteks pipra sissehingamine toiduvalmistamisel või hormonaalsed muutused organismis. Mõnel inimesel võib nina joosta ilma nähtava põhjuseta.

Eritiste värv ja konsistents

Igal juhul on nohu ja pidev taskurätikuga tegelemine väga ebamugav! Seepärast on kasulik jälgida eritiste värvust ja konsistentsi, et mõista paremini nende päritolu või märgata võimalikke hoiatavaid sümptomeid. Ninaeritised jagunevad üldiselt vesisteks ja läbipaistvateks või paksuks, rohekaskollaseks limaks.

Runny nose

Mis põhjustab kõige sagedamini vesiseid, läbipaistvaid eritisi?

Allergia. Kui immuunsüsteem reageerib ülemääraselt millelegi, mis tavaliselt ei ole ohtlik, näiteks õietolmule, hallitusele või lemmikloomade nahakettudele, tekib allergiline nohu. Ninaõõnte põletik suurendab lima tootmist ning nina jookseb seni, kuni inimene puutub kokku allergeeniga. Sagedasteks kaasnevad sümptomiteks on aevastamine, silmade ja kurgu ärritus, silmalaugude turse, köha ja muud.

Viirusinfektsioonid. Viirusnakkused, näiteks külmetus ja gripp, kahjustavad nina ja kurgu limaskesta. Selle tulemusel toodab nina rohkem lima, et viiruseosakesi lõksu püüda ja kehast välja viia. Sõltuvalt viiruse tüübist võivad nohu ja teised sümptomid olla erinevad. Külmetuse korral on nohu tavaliselt sagedasem kui gripi puhul ja kestab umbes 10–14 päeva.

Mitteallergilised põhjused. Kui nohu ei ole tingitud allergiast ega viirusest, nimetatakse seda mitteallergiliseks nohuks. See võib olla tingitud nina suurenenud verevoolust, mis põhjustab turset ja lima tootmise kasvu. Kuigi täpset bioloogilist põhjust pole leitud, on teada, et seda tüüpi nohu võivad põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas toit, alkohol, ravimid, sigaretisuits, tolm, keemilised aurud ja isegi stress või ilmastikutingimused.

Hormonaalsed muutused. Hormonaalsed kõikumised raseduse, menstruatsiooni või kilpnäärme alatalitluse ajal võivad samuti põhjustada nohu. Mõnel rasedal naisel võib nohu tekkida ilma eelnevate probleemideta. Usutakse, et selle põhjuseks on hormoonide, nagu östrogeeni ja progesterooni, kõikumine.

Ninapolüübid. Need on healoomulised limaskesta moodustised, mis tekivad ninaõõntes ja on seotud kroonilise põletikuga. Polüübid põhjustavad sageli pidevat nohu, kinnist nina, lõhnataju kadumist, näo piirkonnas esinevat valu ja peavalusid.

Seedehäired. Näiteks reflukshaiguse puhul, kui maohape tõuseb söögitorust ülemistesse hingamisteedesse, võib tekkida põletik, mis põhjustab ninaärritust ja nohu.

Mis põhjustab paksu, rohekaskollast eritist?

Paks ja kummitaoline ninaeritis võib olla põhjustatud liiga kuivast õhust, kuid koos teiste sümptomitega võib see viidata bakteriaalsele või viirusinfektsioonile. Bakteriaalsed tekitajad, nagu streptokokid, stafülokokid ja pneumokokid, võivad põhjustada rohekaskollast eritist ja vajadusel tuleb neid ravida antibiootikumidega.

Millal tuleks kindlasti arsti poole pöörduda?

  • Kui nina on olnud kinni üle 10 päeva ja ravi ei ole aidanud.
  • Kui on tunda survet siinustes.
  • Kui eritisel on ebameeldiv lõhn.
  • Kui kehatemperatuur on tõusnud või esineb palavik.Treatment of runny nose

Nohu ravi

Rahvatarkus ütleb, et ravitud nohu kestab seitse päeva, ravimata aga nädal. Kui nohu pole seotud tõsisema haigusega, kaob see tavaliselt iseenesest. Siiski on olemas meetodid, mis aitavad sümptomeid leevendada:

  • Joo palju vedelikku, et vältida lima paksenemist. Vedeliku tarbimine aitab hoida lima vedelana ja hõlbustab selle väljutamist. Kuumad taimeteed on selleks väga sobilikud, kuna kuumus ja aurud aitavad hingamisteid avada.
  • Kasuta õhuniisutit või auruinhaleerimist. Õhuniisutajad niisutavad kuivale õhule kalduvaid ruume. Aur aitab lima vedeldada ja vähendab ninaärritust. Auruinhaleerimiseks sobivad hästi ka kuum vesi ja eeterlikud õlid (nt eukalüptiõli).
  • Muuda oma igapäevaseid harjumusi – puhka piisavalt, õhuta tube ja viibi võimalikult palju värskes õhus. Voodipeatsi tõstmine magamisel võib aidata vähendada ninakinnisust.
  • Apteegist on saadaval mitmesugused käsimüügiravimid, mis aitavad nina avada ja hingamist hõlbustada. Näiteks erinevad ninatilgad ja pihustid.

Looduslikud abivahendid nohu raviks

Sinunorm DUO kapslid

Lotos Pharma pakub looduslike taimeekstraktidega toodet Sinunorm DUO, mis mõjub nii ülemistele (nina ja ninakõrvalkoopad) kui ka alumistele (bronhid) hingamisteedele. Tüümiani ekstrakt on antibakteriaalse toimega. Leedriõite ja nurmenuku ekstraktid toetavad hingamisteede normaalset funktsioneerimist. Acerola viljade ekstrakt koos tsingiga aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. Sinunorm DUO kapslid sobivad täiskasvanutele ja lastele alates 12. eluaastast.

Sinunorm Duo tootepakend

 

Jaga