Maksa tervis on oluline üldise heaolu tagamisel, sest maks vastutab mitmete elutähtsate funktsioonide eest, nagu toksiinide eemaldamine organismist ja toitainete metabolism. Te ei saa oodata, et maks toimiks täiuslikult, kui elustiil ja toitumine ei toeta maksa tööd, vaid koormavad seda lisaks. On mõttetu loota, et maks suudab töötada ülekoormuse režiimis pikka aega; ühel hetkel annab see alla – hakkab koguma rasva ja töötama aeglasemalt. Selle vältimiseks on väga oluline süüa tervislikult ja olla aktiivne.
Maks on söödud toidu peegel
Toiduga saadud toitained – süsivesikud, rasvad ja valgud – imenduvad seedetraktist vereringesse ja jõuavad seejärel maksa. Maks töötleb neid ja otsustab, kas talletada toitained energiavarudeks või kasutada neid kohe keha funktsioonide tagamiseks. Kui maksa jõuab liiga palju rasva, koguneb see sinna. Maks on väga tark, seega kui ta arvab, et keha on nälgimise ohus, hakkab ta rasva säästma, et vajadusel oleks, millest energiat ammutada. See vale mulje tekib maksas, kui ta ei saa piisavalt toitaineid dieedi, nälgimise ja ühetaolise söömise ajal. Seetõttu võib rasvane maks tekkida mitte ainult neil, kes söövad ebatervislikku toitu, vaid ka neil, kes söövad ainult köögivilju. Liigse rasva kogunemine maksas mõjutab kõiki ainevahetusprotsesse, kuna see võtab üle maksarakud. Aja jooksul võivad need moodustada armkude ja areneda maksatsirroosiks. Muutes oma elustiili – liikudes, süües tervislikult ja tasakaalustatult – on võimalik parandada maksa seisundit.

Võite süüa kõike, lihtsalt mõõdukalt!
On ekslik arvata, et kõiki keha vajalikke toitaineid saab omastada väga ühtlaselt süües. Selline toitumine võib põhjustada toitainete puudust, samal ajal kui maks tajub sellist toitainete puudust nälgimisena ja suurendab varusid, provotseerides rasvase maksa teket. Maksal on täpselt sama reaktsioon erinevatele maksapuhastuskuuridele, mida tal üldse vaja pole ja mis ei paranda maksa funktsiooni, vaid halvendavad seda. Ainus viis maksa tervise eest hoolitsemiseks on olla aktiivne, süüa tasakaalustatult ja tervislikult.
Tõsi on, et söödav toit mõjutab oluliselt maksa tervist – kui maks on terve, võib tasakaalustatud toitumine vähendada maksahaiguse tekkeriski tulevikus. Kui teil on maksahaigus, aitab see säilitada või parandada maksa tervist. Sageli mõeldes tervislikule ja tasakaalustatud toitumisele loobuvad inimesed jahutoodetest, rasvadest, piimatoodetest, suhkrust ja isegi kaunviljadest ning söövad ainult köögivilju ja kana. Te ei saa ega tohi seda teha!

Tervislik toitumine: mida taldrikule panna?
Tasakaalustatud, maksa sõbralik toitumine peaks olema madala rasva-, suhkru- ja soolasisaldusega, sisaldama palju kiudaineid ja võimalikult palju värvilisi köögivilju ja puuvilju. Soovitatav on neid süüa igal toidukorral! Loomset päritolu tooted – kala, munad, liha ja piimatooted – pakuvad laias valikus vitamiine ja mineraale. Näiteks pakuvad piimatooted organismile valke, kaltsiumi, B-rühma vitamiine ja joodi. Siin tuleks meeles pidada, et oluline on valida madala rasvasisaldusega piimatooted. Kui eelistatakse taimseid piimaalternatiive, tuleks valida need, mis on rikastatud kaltsiumi, teiste vitamiinide ja mineraalidega. Soovitatav on süüa vähemalt kaks portsjonit rasvast kala (2 x 140 g) nädalas, kuna need on looduslikud D-vitamiini ja omega-3 allikad. Veiseliha või sealiha asemel on parem eelistada kana, kuna see on lahjem ja tervislikum maksa jaoks.
Tärkliserikkad tooted võivad samuti menüüsse kuuluda. Kuigi neid peetakse ebatervislikeks, ei ole nad seda sugugi – oluline on süüa neid mõõdukalt ja eelistada täisteratooteid. Need tooted sisaldavad palju kiudaineid, rauda, kaltsiumi ja B-rühma vitamiine.
Inimesed on sageli mures, et nad ei näe kartulit tervislike toodete nimekirjades, kuna ei kujuta sööki ilma selleta ette. Kui kartul keedetakse kogu koorega, võib seda turvaliselt süüa, kuid parem on süüa seda 3 korda harvemini kui varem.
Mida veel meeles pidada ?
Pea meeles, et oad ja herned ei ole ainult jõulutoit, need on väga rikkalik kiudainete ja valkude allikas, mille rasvasisaldus on väga väike. Lisaks on tänapäeval kauplustes väga lai valik herneid ja ube, seega tuleb lihtsalt valida need, mis teile meeldivad, ja neid valmistada.
Selleks, et toitumine oleks võimalikult tervislik, peaksite püüdma eemaldada nii palju küllastunud rasvhappeid sisaldavaid tooteid kui võimalik – või, kookosõli, ghee-või, searasv ja palmiõli, valides selle asemel kvaliteetse taimeõli. Küllastunud rasvhapete eemaldamine oma dieedist võimalikult palju mitte ainult ei alanda vere kolesteroolitaset, vaid parandab ka maksa tervist ja vähendab südamehaiguste riski.
Ka toiduvalmistamisele tuleb läheneda teisiti, sest ei saa valida tervislikke tooteid ja küpsetada neid suure hulga õliga, lisada palju suhkrut või soola ja väita, et nüüd sööd tervislikult ja tasakaalustatult. Maksa ei saa petta!