Keskealine naine mõõdab endal vererõhku
Kolesterool, Südame tervis

Kõrge vererõhk kujutab endast tõsist ohtu, kuna võib kaasa tuua kroonilisi tervisehäireid ning südameinfarkti. Seepärast on oluline hoida vererõhku ligilähedasel tasemel normile, mis on umbes 120/80 mm Hg. Vererõhu langetamiseks võib alustada arstiretsepti alusel välja kirjutatud ravimite regulaarset tarvitamist, kuid tuleb arvestada, et neid tuleb võtta iga päev kogu elu vältel ning vajadusel tuleb annust suurendada. Kui olukord ei ole kriitiline, on võimalik vererõhku märkimisväärselt alandada ka elustiili muutustega, mis toovad kasu kogu organismile ja üldisele heaolule.

1. Üleliigsed kilogrammid tuleks kaotada

Vererõhk on tihedalt seotud kehakaaluga – kui kaal tõuseb, tõuseb ka vererõhk ja vastupidi. Ülekaalulistel esineb sageli uneapnoed, mis samuti tõstab vererõhku. Seega, kui oled ülekaaluline ja Sinu vererõhk on kõrge, on soovitatav muuta toitumisharjumusi, et vabaneda liigsetest kilodest. Arvatakse, et iga kaotatud kilogramm alandab vererõhku ühe ühiku võrra. Kaalu langetamiseks peaksid vältima praetud ja rasvaseid toite, vähendama suhkru ja valge jahu tarbimist ning loobuma krõpsudest, maiustustest ning muudest ebatervislikest snäkkidest. Eelista selle asemel köögivilju, puuvilju, rohelisi salateid, lahjat liha ja kala.

2. Liigu regulaarselt

Füüsiline aktiivsus parandab vereringet, suurendab lihasmassi, aitab kaalu langetada, normaliseerib vererõhku ning tõstab üldiseid tervisenäitajaid. Püüa muuta füüsiline aktiivsus oma igapäevaelu osaks – eelista treppide kasutamist lifti asemel, kõnni tööle või kasuta jalgratast. Vähemalt viis päeva nädalas peaksid tegema sihikindla 30-minutilise treeningu, näiteks jooksmist, kiirkõndi, kepikõndi, jalgrattasõitu, tantsimist või ujumist. Veelgi parem, kui lisad nädalasse kaks korda intensiivset jõutreeningut. Aktiivsena püsimine aitab vererõhu näitusid parandada. Pea meeles, et füüsilised tegevused alandavad vererõhku ainult nii kaua, kui nendega järjepidevalt tegeled – kui lased end lõdvaks, tõuseb vererõhk taas.

3. Tarbi vähem soola

Igapäevase soolatarbimise vähendamine isegi näpuotsatäie võrra võib parandada südame tervist ja alandada vererõhku. Poest ostetud poolfabrikaatides ja valmistoodetes on tihti palju soola, seega on tähtis õppida toodete etikette lugema, mis näitavad soola kogust 100 grammi kohta. Toidusilte uurides võid ebameldivalt üllatuda, kui palju soola need vahest sisaldavad. Parim on süüa kodus valmistatud toitu, kus saad roogi maitsestada ürtide ja maitseainetega soola asemel. Kuigi alguses võib vähemsoolane toit tunduda teistsugune, harjud peagi ning hakkad tundma puhaste toiduainete maitset, mis on palju rikkalikum ja maitsvam kui soola maitse. Suurim kasu on aga see, et vererõhk läheneb normaalväärtustele.

4. Maga piisavalt

Halb unekvaliteet – kui magad pikka aega vähem kui 6 tundi, kui su uni on katkendlik ja sa ei suuda peale ärkamist uuesti uinuda – võib see kaasa aidata kõrgele vererõhule. Vererõhu normaliseerimiseks on vajalik hoolitseda hea une eest. Üks viis seda teha on tutvustada magamiskava – minna magama ja tõusta iga päev samal ajal. Hea une jaoks on oluline, et magamistuba ei oleks liiga kuum ega külm ning et see oleks pime. Paremini uinub, kui enne magamaminekut lugeda raamatut, mitte vaadata televiisorit või veeta aega telefonis. Samuti ei ole soovitatav minna magama täis kõhuga või näljasena. Pärast head ööund on keha puhanud ja kõrge vererõhk langeb.

5. Väldi stressi

Stress võib kaasa aidata kõrgele vererõhule, seega tee kõik endast oleneva, et rahustada oma meelt ja keha. Päeva planeerides peaksid eraldama aega puhkamiseks, sea end esikohale ja pane paika oma elu prioriteedid. Sina oled tähits! Võib-olla aitab stressiga toime tulla meditatsioon või jalutuskäik, aga stressist võib vabaneda ka poksitrennis. Kui leida endale sobivaim stressi maandamise meetod, saad seda kasutada alati, kui vajadus tekib. Stressi ületades lõdvestub keha ja vererõhk langeb. Toidulisandid, nagu AteroLip Rythmo, mis hoolitsevad südame-veresoonkonna süsteemi toimimise eest – aitavad normaliseerida südamerütmi ja alandada vererõhku ning vähendada väsimust ja nõrkust.

Oluline!

Vererõhku tuleks regulaarselt jälgida mõõtmiste abil, sest ainult nii on võimalik teha järeldusi valitud meetodite toimivuse kohta ja selle normaliseerumise kohta. Positiivse dünaamika märgates tuleks jätkata alustatuga, sest vanade harjumuste juurde naasmisel tõuseb see taas. Tuleb meeles pidada, et vererõhk kipub kõikuma, kuna seda mõjutavad paljud igapäevased sündmused ja tingimused. Objektiivsete tulemuste saamiseks on kõige parem mõõta seda igapäevaselt samal kellaajal hommikul ja õhtul.

Jaga