Küdooniad on tõelised tervisepommid, mis annavad kehale tugevust tänu oma rikkalikule koostisele. Need kuldkollased viljad on täis kasulikke orgaanilisi happeid, nagu õun-, kinoliin- ja merevaikhape, ning sisaldavad ohtralt pektiini. Lisaks on küdooniad tõeline vitamiinide ja mineraalainete allikas – need pakatavad A-, C-, E- ja B-grupi vitamiinidest, beetakaroteenist, samuti olulistest mineraalidest nagu kaalium, magneesium, fosfor ja raud.
Küdooniate tarbimine aitab tugevdada immuunsüsteemi, toetab võitlust hingamisteede haiguste vastu, parandab ainevahetust ning mõjub hästi südame-veresoonkonna tervisele. Lisaks viljalihale peitub väärtus ka küdoonia seemnetes. Neid saab kasutada külmetushaiguste leevendamiseks, bronhiidi raviks, kurguvalu leevendamiseks ja röga eritumise soodustamiseks. Juba iidsetest aegadest on küdooniaid kasutatud rahvameditsiinis ning nende tervistav toime on jõudnud ka tänapäevasesse farmatseutikatööstusesse. Näiteks leidub küdoonia üht koostisosana “Bronhonorm” palsamis, mis toetavad hingamisteede tervist, leevendavad köha ning muudavad hingamise kergemaks.
Miks küdooniad tasuvad vaeva?
Tõsi, küdooniatega tegelemine võib olla paras katsumus – viljad tuleb koguda okkaliste põõsaste okstelt. Kui soovid seda tööd meeldivamaks muuta, tasub valida istutamiseks okasteta küdooniasorte. Viljad on korjamiseks valmis, kui nad lõhnavad meeldivalt ja on omandanud küpsuse tunnuseks oleva erkollase või oranži värvuse. Just siis on nad kõige toitainerikkamad ja maitsvamad. Kuna küdooniad on väga kõvad, nõuab nende ettevalmistamine veidi kannatlikkust. Parim viis viljade töötlemiseks on terava noa ja tugeva lõikelaua kasutamine – esmalt lõika vili neljaks, eemalda südamik ning seejärel lõika viljaliha väiksemateks tükkideks või viiludeks.
Küdooniamahl ja maitsestamine
Küdooniatest saab valmistada maitsvat ja vitamiinirikast mahla, kasutades selleks mahlapressi, täpselt nagu õunte või porgandite puhul. Vajadusel lõika viljad väiksemateks tükkideks, et need pressi hästi mahuksid. Värskelt pressitud mahl tuleks valada purkidesse või pudelitesse ja pastöriseerida, et see säiliks kauem. Kui eelistad magusamat jooki, siis lisa 200 ml mahla kohta 100 g suhkrut, kuumuta segu seni, kuni suhkur sulab, ja vala siis kuum mahl pudelitesse.
Mahlapressist järelejäänud viljaliha võib ära kasutada – kuivata see ahjus (temperatuuril 30 kraadi) või laota lauale õhukese kihina kuivama. Kui see on täiesti kuiv, purusta ja säilita õhukindlas anumas. Nii saad väärtusliku maitseaine, mida kasutada erinevate toitude maitsestamisel või hapendamisel.
Küdoonia seemneõli – väärtuslik lisand toidule
Küdoonia seemneid ei maksa ära visata, sest neist saab valmistada maitsvat ja tervislikku õli. Kuivata seemned, purusta need ja sega kvaliteetse oliiviõliga. Saadud küdooniaõli sobib suurepäraselt salatite ja kalatoitude maitsestamiseks, lisades roogadele kergelt pähklise ja aromaatse nüansi.
Küdooniakompott – aromaatne maiuspala
- 1 kg küdooniat
- 400 g suhkrut
- 500 ml sidrunimahla
- 1 kaneelikoor (tükeldatud)
- 4 nelki
Küdooniad tuleb koorida, lõigata neljaks ja eemaldada seemned. Seejärel pane viljad potti, lisa kõik ülejäänud koostisosad ning nii palju vett, et see kataks küdooniad umbes 3–4 cm ulatuses. Kuumuta segu, kuni suhkur on sulanud, lase keema tõusta ja hauta madalal kuumusel 30 minutit. Seejärel tõsta küdooniad lusikaga purkidesse, kuumuta siirup veel kord läbi ja vala kuumalt viljadele peale. Kata purgid kohe.
Küdooniapüree – tervislik ja universaalne
- 2 kg küdooniat
- 2 liitrit vett
- 400 g suhkrut
Lõika küdooniad neljaks, pane need külma veega potti ja lase keema tõusta. Kui vesi on keema läinud, lisa suhkur ning sega, kuni see sulab. Hauta küdooniaid madalal kuumusel, kuni nad on pehmed, püreesta segu ja keeda veel kord läbi. Vala kuum püree purkidesse ning kata kohe.
Küdooniasiirup – looduslik vitamiinipomm
- 1,5 kg küdooniat
- 1,5 kg suhkrut
Lõika küdooniad neljaks, puhasta seemned ja lõika viljaliha õhukesteks viiludeks. Pane viilud ja suhkur kihtidena kaussi, nii et pealmine kiht oleks suhkrust. Lase küdooniatel külmkapis seista üks päev, aeg-ajalt segu segades. Viimaks kurna siirup läbi marli või peene sõela ning vala purkidesse või pudelitesse. Pastöriseerimata siirup on vitamiiniderikkam, kuid tuleb säilitada külmkapis või keldris.
Looduslik abi hingamisteedele – Bronchonorm
Küdoonia tervistavat mõju kasutatakse näiteks Bronchonormi palsamis, mis leevendab köha ja toetab hingamisteede tervist. Toidulisand taimeekstraktidega sisaldab looduslikke männi- ja aed-liivatee ekstrakte, mis mõjuvad soodsalt hingamisteedele, aidates rahustada ja pehmendada hingamisteid ning võimaldades vabamalt hingata.