“Reisiv unetus” võib olla kurnav seisund, mis mõjutab inimese vaimset ja füüsilist heaolu, kui tavapärane keskkond ja rutiin on häiritud. Sageli võib kodust eemal veedetud öö ja “lemmik” voodi puudumine, hoolimata sellest, kui mugav on hotelli või elutoa madrats, und segada ja rikkuda oodatud puhkuse, seikluse ja külastuse. Kuid ärge kaotage lootust – on palju tõestatud ja tõhusaid nippe ja trikke, mis aitavad võidelda reisiva unetuse vastu!
Esimese öö mõju
Kujutage ette, et lähete oma unistuste puhkusele – see hõlmab sukeldumist merikilpkonnadega, öö läbi tantsimist kohalikus pubis ja matkamist mägedes. Kõik lennud on õigeaegsed ja jõuate probleemideta hotelli. Kuid on üks varjatud oht, mis võib teie plaane siiski rikkuda – nn reisiv unetus.
Halb öö rahutu une, sagedase ärkamise ja nutitelefoni kella numbrite vahtimisega, üritades ennast asjatult magama veenda või piinavalt hommikut oodata. Esimene öö on eriti keeruline – seetõttu on teadlased isegi kasutusele võtnud mõiste “esimese öö efekt”. See võib saada üheks suurimaks ohuks veatule puhkusele, tööreisile või lähedaste külastamisele.
Unetus- mis põhjustab unetust reisil?
Isegi kogenud reisijad seisavad sageli selle ajutise une probleemiga silmitsi. Uues magamistoas võib unistuste maailma ehk kiirete silmaliigutuste (REM) une faasi jõudmine olla keeruline, hoolimata parimatest pingutustest. Une mustrid, keskkond ja isegi füsioloogilised tegurid võivad esmakordsel uues kohas magamisel põhjustada rahutu öö, kuna keha ja aju kohanevad uue keskkonnaga.
Aju loomulik instinkt
Instinkt kaitsta end võimaliku kahju eest uues keskkonnas on üks peamisi põhjusi, miks esimesel ööl on raskusi uinumisega. On leitud, et enamikul reisijatest ei maga esimese öö jooksul täielikult – üks ajupoolkera jääb valvsaks, et töödelda ja reageerida võimalikele ohtudele. Tundmatutes olukordades keeldub meie aju täielikult välja lülitumast, kuna alateadvus ei tunne end uues keskkonnas turvaliselt. See efekt tavaliselt väheneb, mida kauem inimene uues kohas viibib, ja teisel ööl võib ärev ärkamine esineda poole harvemini kui esimesel ööl.
Mugavus ja sobivus
Probleemid uues toas magamisega võivad olla seotud ka mugavuse ja sobivuse puudumisega. Unegraafiku muutmine, valgustus, helid, temperatuur ja unetarvikud võivad kõik põhjustada unehäireid. Eriti oluline on padi – pea peaks olema samas asendis nagu kodus magades. Pole ime, et paljud inimesed võtavad reisile kaasa oma padja, eriti kui neil on uneapnoe ja valju norskamise probleemid, sest uus padja kuju võib põhjustada normaalse hingamise takistusi. Mida sarnasemad on uue toa tingimused koduse magamistoaga, seda suuremad on ootused parema une kvaliteedile. Olgu süüdlaseks liiga madal padi, kuum tuba või konditsioneeri tõmbetuul, oluline on ühtlustada hingamist. Kui me ei saa piisavalt hapnikku, käsib aju meil ärgata.
Hilinevad lennud
Miski ei riku teie unegraafikut nagu lennukile minek ja võõrale maale lendamine – isegi kui see on lihtsalt lõbu pärast. Jet lag – millele keeleteadlased pole veel leidnud kõige sobivamat terminit eesti keeles – avaldub äärmise väsimuse, häiritud ööpäevase rütmi ja muude füüsiliste mõjudena, mida inimene tunneb pärast pikka lendu üle kahe ajavööndi. Pärast lendu võite kogeda peavalu ja unetust, soovite olla ärkvel tavapärasest kauem või teie silmad vajuvad kinni päeva ebatavalistel tundidel.
6 NIPPI KUIDAS REISI AJAL PAREMINI MAGADA
Võõras kohas on raske magada sama hästi kui oma kodu mugavas ja tuttavas keskkonnas. Seetõttu on unespetsialistid leidnud mitmeid nippe, mis aitavad aju ja keha kohaneda uue keskkonnaga võimalikult kiiresti.
1. Magage strateegiliselt
Kolm päeva enne planeeritud reisi alustage magamaminekut tund aega varem (või hiljem) kui tavaliselt. Lisage teisel õhtul veel üks tund ja kolmandal päeval kolmas tund. Keha kohanemiseks kulub iga ajavööndi jaoks umbes üks päev, seega aitab etteplaneerimine sellel üleminekul kergemini hakkama saada.
2. Sobituge kohaliku elurütmiga
Pärast võõrasse riiki maandumist proovige kohaneda kohaliku ajakavaga. Kui maandute keset päeva, peaksite ka ärkvel püsima; kui saabute öösel – tehke oma parim, et lennukis ärkvel püsida ja sihtkohas magada.
3. Järgige kahe päeva reeglit
Kui plaanite kuskil viibida mitte rohkem kui kaks päeva, proovige säilitada oma tavapärane rutiin. Kui teie keha kohaneb, on aeg koju minna.
4. Saagu valgus!
Eesmärk on kalibreerida oma kell lähemale sihtkoha magamaminekuajale. Kui reisite läände, mis on vähem häiriv, proovige saada valguse käes õhtul varakult, näiteks süües õues või minnes jalutama, et nihutada oma ööpäevarütmi veidi hilisemaks. Kui reisite itta, võtke kaasa päikeseprillid, et vähendada valguse käes viibimist – eelistatavalt hilisel hommikul ja varasel pärastlõunal, et saada maksimaalset valguse käes viibimist, mis nihutab teie rütmi lähemale sihtkoha ajavööndile.
5. Liigutage oma keha
Kui olete valmis oma päeva alustama, on hea mõte võtta soe dušš ja minna õue treenima, et anda kehale signaal, et on aeg tegutseda. Keha temperatuuri tõus käivitab meie ööpäevarütmi.
6. Kasutage melatoniini
Looduslikud melatoniini tasemed, tuntud ka kui unehormoon, tõusevad tavaliselt umbes kaks tundi enne magamaminekut, valmistades keha puhkuseks ette. Kui reisite, võib teie keha vajada väikest “tõuget”. Melatoniini saab käsimüügis uneabina kuni 10 milligrammi annustena. See aitab kehal toota loomulikku melatoniini sobivatel aegadel, kui teie ajakava on ebajärjekindel.
Taimsed abinõud on ohutumad, näiteks keele alla pihustatav melatoniini sprei-Good Sleep Spray ja hea une kapslid Good Sleep Caps – Lätis toodetud hea une toode, mille on välja töötanud Lotos Pharma koostöös spetsialistidega.
Good Sleep Spray on esimene keelealune uneabi, mille melatoniinisisaldus aitab lühendada uinumiseks vajalikku aega¹ ja leevendada ööpäevase rütmi häirest tingitud tundeid², samal ajal kui kannatuslille taim omab rahustavat toimet ja aitab säilitada vaimset lõõgastust ja tervislikku und.
Good Sleep Caps kapslid uneks sisaldavad samuti melatoniini¹, kannatuslille ja teisi taimeekstrakte. Palderjan soodustab vaimset tervist. Humalal on rahustav toime.
¹ Kasulik mõju saavutatakse vähemalt 1 mg melatoniini võtmisega vahetult enne magamaminekut.
² Kasulik mõju saavutatakse vähemalt 0,5 mg melatoniini võtmisega reisi esimesel päeval vahetult enne magamaminekut ja esimestel päevadel pärast sihtkohta jõudmist.