Berberiin, berberiini mari
Südame tervis

Kukerpuu (Berberis) nimi võib ühele meelde tuua hapukad karamellid, teisele erkpunased marjad okkalises põõsas ja kolmandale hoopis berberiini. Mis neid kõiki seob? Need on söödavad, kuid kui mõelda tervisele, on just berberiin see, mis tähelepanu väärib.

Kuidas on kukerpuu seotud berberiiniga?

Kas teadsid, et lapsepõlves armastatud “Barbarissi” karamellid ei sisalda tegelikult kübetki päris kukerpuud? Need maiustused koosnevad suhkrust, glükoosisiirupist, sidrunhappest, lõhnaainest ja roosaka värvuse annab hoopis musta porgandi kontsentraat.

See on kahju, sest kukerpuuekstrakt oleks palju väärtuslikum. Kukerpuupõõsa kõik osad sisaldavad berberiini – bioaktiivset ainet, mida on kasutatud ravimtaimena juba iidsetest aegadest India ajurvedas, Hiina ja teiste rahvameditsiinide traditsioonides. Ligikaudu 500 kukerpuuliigist kasvab Eestis looduslikult vaid harilik kukerpuu (Berberis vulgaris), millel on erksad punased, hapud ja C-vitamiini rikkad söödavad marjad.

Mis on berberiin?

Berberiin on alkaloid – lämmastikku sisaldav orgaaniline aine, millel on tugev farmakoloogiline aktiivsus ja füsioloogiline mõju nii inimestele kui loomadele. Esimene alkaloid, mis 1804. aastal oopiumimagunast eraldati, oli morfiin. Tänaseks on teada juba üle 10 000 alkaloidi.

Kuigi berberiin pole sama võimas kui morfiin, on sellel hulgaliselt väärtuslikke omadusi. Kui varem kasutati berberiini sisaldavaid taimi peamiselt seedetrakti ja infektsioonide raviks, siis nüüd avastatakse pidevalt uusi kasulikke omadusi.

Metaboolsete haiguste vastu võitleja

Metaboolsed haigused – rasvumisest kuni II tüüpi diabeedi ja alkoholi mitte tarvitamisest tingitud rasvmaksani – on muutunud lääne ühiskonna nuhtluseks ja mõjutavad üha enam ka meid. Uuringud on näidanud, et berberiin võib vähendada nende haiguste riske ja tagajärgi.

Hiina teadlaste uuringu järgi on berberiinil tõhus mõju viiele metaboolsele haigusele: II tüüpi diabeet, rasvumine, rasvmaks, hüperlipideemia (veres liigsed rasvad ja kolesterool) ning podagra [1]. Berberiin toimib, reguleerides ainevahetust: see soodustab insuliini sekretsiooni, vähendab rasva kuhjumist maksas ja parandab soolestiku mikrobiootat.

Poola teadlased rõhutavad, et berberiin on oluline looduslik ühend metaboolse sündroomi vastu võitlemisel. Metaboolset sündroomi iseloomustavad mitmed terviseriskid, nagu kõrge vererõhk, kõrgenenud triglütseriidide tase, madal „hea“ kolesterool (HDL), suur vööümbermõõt ja kõrge veresuhkur [2]. Eestis on see probleem laialt levinud – hinnanguliselt esineb metaboolset sündroomi umbes 26%-l täiskasvanutest [3].

Berberiin aitab neid riske vähendada, parandades veresuhkru taset, vähendades insuliiniresistentsust ja reguleerides lipiidide ainevahetust. See teeb berberiinist väärtusliku vahendi metaboolse sündroomi ravis ja ennetuses.

Berberiini kasutamise ohutus

Kuigi berberiin on looduslik, võib see mõnel juhul põhjustada kergeid kõrvaltoimeid nagu iiveldus, kõhuvalu, kõhupuhitus või kõhulahtisus. Need sümptomid on enamasti kerged ja harva esinevad.
Berberiin võib reageerida teatud ravimitega, näiteks tsüklosporiiniga, mistõttu peaksid ravimeid kasutavad inimesed konsulteerima arstiga. Samuti ei ole berberiin soovitatav raseduse ja imetamise ajal.

LOTOS PREMIUM Berberiin – looduse jõud sinu tervisele

Valides LOTOS PREMIUM Berberiini, saad kõrgeima kvaliteediga berberiini:

  • Looduslik kolesterooliabi – aitab hoida normaalset vere kolesterooli taset.
  • Keskkonnasõbralik pakend – 100% taaskasutatav klaasist purk.
  • Kõrge kvaliteet – valmistatud GMP ja ISO 22000 standardite järgi.

Telli juba täna ja tunne looduse jõudu – sest sinu tervis on sinu võit!

 

Berberiin-Lotos Premium

Tutvu tootega

 

Allikad:

  1. Therapeutic effect of berberine on metabolic diseases: Both pharmacological data and clinical evidence. Biomedicine & Pharmacotherapy, Volume 133, January 2021.
  2. Berberine, a Herbal Metabolite in the Metabolic Syndrome: The Risk Factors, Course, and Consequences of the Disease. Molecules, 2022 Feb; 27(4).
  3. Eglit, T. (2014). Rasvumine, glükoosiregulatsiooni häired, metaboolne sündroom ja nende seosed kõrgmolekulaarkaaluga adiponektiini tasemega (doktoritöö). Tartu Ülikool.

 

Jaga