On üsna tavaline, et inimesed ärkavad öösel keset und ja leiavad end olukorrast, kus magama jäämine osutub keeruliseks. See võib tekitada ärevust, eriti kui tead, et hommikuni pole jäänud palju aega. Õnneks on olemas mitmeid tõhusaid meetodeid ja strateegiaid, kuidas end rahustada ning taas unne vajuda.
Miks me ärkame öösel?
Öine ärkamine on tegelikult loomulik osa keha bioloogilisest tsüklist. Sageli juhtub see umbes kella kahe ja kolme vahel ning on tihedalt seotud keha temperatuuri reguleerimisega. Pärast magama jäämist hakkab keha temperatuur langema, kuid hommikule lähenedes tõuseb see taas, viies meid kergemasse unefaasi. Sellisel ajal on ärkamine täiesti normaalne ja loomulik protsess. Kuigi võib tunduda ebamugav ärgata, ei ole see iseenesest ohtlik.
Mida ei tasu teha, kui ärkad keset ööd?
Üks suuremaid vigu, mida paljud öösel ärgates teevad, on kella vaatamine. See võib tekitada asjatut ärevust, sest hakkad automaatselt mõtlema, kui vähe aega on jäänud magada. Uni aga ei ole midagi, mida saab sundida – ta tuleb ise, kui oled piisavalt rahulik. Selle asemel, et kella vaadata, proovi jääda voodisse ja keskendu rahunemisele. Luba endal lõõgastuda ning uni naaseb suurema tõenäosusega.
Kuidas kasutada rahuliku puhkeseisundi meetodit?
Kasuta rahuliku puhkeseisundi meetodit
Kui tunned, et uni ei taha kuidagi tagasi tulla, võiksid proovida rahuliku puhkeseisundi meetodit. See tähendab, et sa ei pea kohe magama jääma, vaid keskendud lihtsalt lõdvestumisele. Jää voodisse, väldi liigutusi ja lase oma mõtetel rahulikult voolata. Kuigi see ei asenda päris und, annab see kehale ja meelele vajaliku puhkuse, aidates taastada energiat ja valmistada ette uinumiseks. Tund aega sellises olekus võib olla võrdväärne umbes 20 minuti unega. Seega, isegi kui sa ei jää magama, saad siiski mingisugust kosutust.
4-7-8 hingamistrikk
Ärgates võib ärevustunne põhjustada südame kiiremat löömist, mis omakorda raskendab uuesti magama jäämist. Südame löögisageduse aeglustamiseks on tõhus tehnika 4-7-8 hingamismeetod. Hinga sisse nelja sekundi jooksul, hoia hinge kinni seitsmeks sekundiks ja hinga välja kaheksa sekundi jooksul. Seda tsüklit korrates aitab see su kehal rahuneda ja aeglustada südame löögisagedust, mis loob soodsad tingimused unne suikumiseks. Videojuhise leiad sellelt lingilt.
Miks ei ole hea voodist tõusta ilma selge põhjuseta?
Tihtipeale võib tekkida soov voodist tõusta ja natuke ringi liikuda, eriti kui uni ei taha kohe tulla. Siiski võib see sind veelgi rohkem äratada. Kui sul ei ole tungivat vajadust, nagu näiteks tualetis käimine, on parem jääda voodisse. Keskendu rahulikule hingamisele ja lõdvestumisele, andes oma kehale märku, et on aeg uuesti uinuda.
Mida teha, kui uni ei tule isegi pärast proovitud meetodeid?
Kui oled proovinud hingamisharjutusi ja rahulikku puhkust, kuid uni siiski ei tule, ära lase sellel end häirida. Üks unetu öö ei mõjuta su tervist, kui suudad hoida rahuliku meele. Väldi ergutavaid tegevusi, nagu telefoni vaatamine või valguse sisse lülitamine, sest need võivad äratada aju. Ekraanid kiirgavad sinist valgust, mis võib häirida melatoniini tootmist ja segada unetsüklit.Selle asemel keskendu lõõgastumisele ja rahulikule hingamisele. Mõnikord piisab lihtsalt puhkusest, et keha saaks vajaliku lõdvestuse.
Kuidas tagada parem ööuni tulevikus?
Kui soovid öiseid ärkamisi vähendada ja unekvaliteeti parandada, on oluline keskenduda oma unehügieenile. Siin on mõned soovitused, kuidas seda teha:
Regulaarne unerutiin – püüa igal õhtul magama minna ja hommikul ärgata samal ajal, isegi nädalavahetustel. See aitab keha sisemisel kellal paremini töötada.
Ergutite vältimine enne magamaminekut – kofeiin, alkohol ja nikotiin võivad und häirida ja suurendada öise ärkamise riski. Proovi vältida nende tarbimist vähemalt neli kuni kuus tundi enne magamaminekut.
Rahulik magamiskeskkond – loo oma magamistoas rahulik atmosfäär. Hoia tuba jahedana, pimeda ja vaiksena. Mugav voodi ja meeldiv voodipesu aitavad samuti kaasa paremale unele.
Ekraanidest hoidumine enne magamaminekut – sinine valgus, mida kiirgavad telefonid, tahvelarvutid ja televiisorid, võib vähendada melatoniini tootmist, mis on oluline uneks. Püüa vältida ekraanide kasutamist vähemalt tund enne magamaminekut.
Lõdvestusharjutused – harjuta enne magamaminekut lõdvestusharjutusi, nagu sügav hingamine, meditatsioon või jooga. Need aitavad nii keha kui vaimu rahustada ja valmistavad ette sügavaks uneks.
Millal peaks pöörduma spetsialisti poole?
Kui öine ärkamine muutub pidevaks ja hakkab mõjutama su päevast enesetunnet või töövõimet, võib olla kasulik konsulteerida uneeksperdi või arstiga. Pidev unetus võib viidata erinevatele terviseprobleemidele, nagu uneapnoe, ärevus või depressioon. Spetsialist aitab välja selgitada põhjused ja pakub sobivaid lahendusi.
Kuidas hoida rahulikku meeleolu, kui ärkad öösel?
Kõige tähtsam on jääda rahulikuks ja mitte lasta ärkamisest tingitud ärevusel end võimustada. Öine ärkamine on loomulik ja see ei tähenda, et su uni on häiritud. Lase muredel minna ja keskendu rahulikule hingamisele või lõdvestumistehnikatele. Kui suudad säilitada rahuliku meeleolu, tuleb uni suurema tõenäosusega tagasi loomulikult ja vaikselt.
Hea uni on hädavajalik nii vaimse kui ka füüsilise tervise jaoks. Kui une kvaliteet on häiritud või uinumine võtab kauem aega kui tavaliselt, võivad appi tulla looduslikud toidulisandid, mis toetavad keha ja meele lõõgastumist. Selleks on loodud kaks tõhusat uneabi lahendust – Good Sleep Spray ja Good Sleep Caps, mis sisaldavad hoolikalt valitud koostisosi, et aidata parandada une kvaliteeti ja lühendada uinumiseks kuluvat aega.
Good Sleep Spray on meeldiva maitsega uudne keelealune uneabi sprei vormis, mis sisaldab melatoniini ja aitab vähendada uinumiseks kuluvat aega. See leevendab ööpäevarütmi häirumisest tingitud vaevusi, näiteks ajavahestressi reisidel. See kannatusllille taime ekstrakti, mille rahustav toime aitab säilitada vaimset lõõgastust ja tervislikku und.
Good Sleep Caps kapslid on samuti suurepärane uneabi, mis sisaldab melatoniini koos rahustavate taimeekstraktidega nagu kannatuslill, palderjan ja humal. Palderjan on tuntud oma soodsa mõju poolest vaimsele tervisele, samas kui humalal on rahustav toime, mis aitab kehal ja vaimul lõõgastuda ning paremini puhata.