Positiivne stress-naine laua taga, käed kaelal
Stress

Positiivne stress on vähem tuntud, kuid ometi võib see mängida olulist rolli meie heaolus ja edus. Enamik inimesi on kuulnud negatiivsest stressist, kuid mitte kõik ei tea positiivset stressist, mis on inimesele lausa kasulik ja isegi nauditav.

Stress on keha vastus pingelistele olukordadele – stress aitab kehal koondada jõudu probleemidega toimetulekuks. Stressi kõrvalmõjudest räägitakse palju, kuid vähesed teavad, et stressi on ka positiivset. Nimetatakse seda eustressiks (sõna on tuletatud kreeka eesliitest “eu-“, mis tähendab “hea”, ja sõnast “stress”).

Närvisüsteemi saab koormata laias laastus kahel viisil: võimete kiiret kasutuselevõttu võimaldavate jõupingutuste kaudu või ebaterve enesepingestamise teel. Esimesel juhul on tegemist eneseusku tõstva ja tegevuse tulemuslikkust parandava eustressiga, teisel puhul aga füüsilisele ja vaimsele heaolutundele halvasti mõjuva distressiga. Ehk kui stress põhjustab ärevust, hirmu ja muid negatiivseid emotsioone, siis eustressi peetakse positiivseks ja kasulikuks – seda seostatakse põnevuse ja väljakutsetega.

Eustress võib aidata parandada keskendumist ja motiveerida inimesi uusi väljakutseid vastu võtma. See võib aidata kaasa optimismi ja elurõõmu kasvule, aidates inimesel end kokku võtta. See kasvatab julgust ja stimuleerib tegevusi ehk seda tajutakse juhtiva ja isegi motiveerivana.

Seda tüüpi stressi võivad tekitada suured elumuutused: eustressi võidakse kogeda armumisel, töökoha vahetusel, võistlustel, õppides uusi oskusi või valmistudes olulisteks sündmusteks, näiteks pulmadeks või kooli lõpetamiseks.

Eustress võib kaasneda ka väiksemate väljakutsetega nagu õudusfilm, pimekohting või eriti raske treening. Ka reisimine, mis tähendab nii igapäevasest mugavusest loobumist kui ootamatusi ja põnevaid avastusi, võib tekitada eustressi.

Mõnel juhul võib ka distress eustressiks muutuda. Näiteks võib töökaotus või lahkuminek olla alguses häiriv, kuid aja jooksul võidakse seda tajuda kui võimalust muutusteks ja kasvuks. Ent ka positiivsest stressist võib distress saada. Näiteks kui rullnokk-sõidustiili peetakse eustressi tekitavaks, siis juhul kui te pole selliseks kihutamiseks valmis, võib kogemus kiiresti negatiivseid tundeid tekitada. Lisaks on problemaatiline kihutamisega kaasnev oht juhul kui sõit toimub tavaliikluses, mitte rallirajal.

Füüsilised sümptomid ja tunnete erinevus

Füüsiliselt võib eustressiga kaasnev sarnaneda stressiga: inimene võib tunda end närvilisena; tema süda võib pekselda ja mõtted tiirelda. Erinev on aga seejuures enesetunne: kui negatiivse stressi korral tuntakse end ebamugavalt ja ülekoormatuna, siis eustressi puhul põnevil ja ootusärevalt.

Kuidas ära tunda ja ära kasutada eustressi

Oskus eustressi ära tunda on oluline, kuna see aitab meil paremini toime tulla ka igapäevase negatiivse stressiga. Näiteks kui eesootavast sündmusest mõtleme kui „ohust“, reageerime hoopis teisiti, võrreldes sellega kui mõtleme ees ootavast kui „väljakutsest“ – oht kutsub esile suuremat stressireaktsiooni ja tekitab rohkem ärevust, samas kui väljakutsed võivad olla põnevad ja isegi meeldivalt üllatada. Kui oht on hirmutav, siis väljakutseid võtame kui võimalust end tõestada ja uusi asju õppida.

See teadmine võib aidata meil muuta teadlikult stressi tekitavad „ohud“ hoopis põnevateks väljakutseteks. Selleks on mitmeid strateegiaid:

  • Kasutada positiivset sisekõnet, muutes seda, kuidas endaga eesolevatest väljakutsetest räägid: ütle endale, et saad väljakutsega hakkama, mitte ära kordagi hirmu tundeid.
  • Keskendu sellele, mida saab kontrollida, mitte sellele, mis võib valesti minna. Kui keskendud olemasolevatele ressurssidele ja võimalustele, suudad väljakutsetega paremini toime tulla.
  • Muuda oma mõtteviisi. Järjepidevalt oma mõttemustreid kohandades muutuvad ootamatud olukorrad vähem stressitekitavaks ja parandad oma vastupanuvõimet.

Siiski, juhul kui väljakutseid on väga palju, mõjub ka intensiivne ja pikk eustress kurnavalt ja võib viia läbipõlemiseni ehk eustress aitab tulemuse parandamisele kaasa ainult teatud punktini.

Tasakaalu tähtsus ja stressi maandamine

Seega, et läbipõlemist vältida, on oluline leida tasakaal, sest kuigi eustress võib aidata end tunda õnnelikumana ja parandada heaolu ning jõudlust, võib see tähendada, et jätate tähelepanuta teised olulised eluvaldkonnad, sealhulgas enesehoolduse ja puhkamise. Kui te ei luba endal vahepeal lõõgastuda, võib ka positiivne stress viia kroonilise stressini, mis on emotsionaalselt kurnav ja tervisele kahjulik.

Ehk tasuks tõsta kõrvale mittevajalikud kohustused (eriti need, mis endale ei meeldi) ja öelda rahulikult ei uutele tegevustele, mis enda jaoks seatud eesmärke elus ei täida. See kõik nõuab harjutamist, kuid võib aidata stressitaset oluliselt vähendada.

Lõõgastumisvõimalused ja toetavad tooted

Ka rahustavad ja lõõgastumist soodustavad tooted on stressiga toime tulemisel suureks abiks. Ainulaadne uue põlvkonna Sedanorm Spray on kiire ja tõhus viis stressi ja ärevuse leevendamiseks. See on looduslike ekstraktidega sprei, mis sisaldab kannatuslille ja lihtlehise tujukauna ekstrakte, oregano ekstakti ja L-teaniini, mõjudes rahustavalt ja aidates kiiresti pingeid vähendada. Spreid on mugav kasutada, kuna seda pihustatakse keele alla, seda on mugav kaasa võtta ka reisidele, paigutades pudelikese käsipagasisse. Spreid võib kasutada igal ajal päeva jooksul – kasuta just siis, kui vajad ja tunne, kuidas meelerahu taastub hetkega.

Jaga