Stressis naine arvuti taga, käed meelekohtadel
Stress

Kolesterool, rasvataoline aine, on meie keha toimimiseks hädavajalik. See on rakkude ehitusplokk, hormoonide tootmiseks vajalik komponent ja aitab seedida rasvu. Kuid kui kolesterooli tase veres tõuseb liiga kõrgele, võib see muutuda ohtlikuks, suurendades südame-veresoonkonna haiguste riski. Kuigi kolesterooli taseme tõusu seostatakse tihti ebatervisliku toitumise ja vähese liikumisega, on üha rohkem tõendeid selle kohta, et krooniline stress võib olla oluline, kuid sageli tähelepanuta jäetud tegur.

Stressi füsioloogiline mõju kolesteroolitasemele

Kui kogeme stressi, käivitub meie kehas keeruline füsioloogiline reaktsioon, mida nimetatakse “võitle või põgene” reaktsiooniks. Selle reaktsiooni eesmärk on valmistada meid ette ohuga toimetulekuks, olgu see siis füüsiline või emotsionaalne. Selle käigus vabastavad neerupealised stressihormoone nagu kortisool ja adrenaliin. Need hormoonid suurendavad südame löögisagedust, tõstavad vererõhku ja vabastavad glükoosi energiatootmiseks, valmistades keha ette tegutsemiseks.

Lühiajaliselt on see reaktsioon kasulik ja aitab meil ohtlike olukordadega toime tulla. Kuid pikaajaline ehk krooniline stress võib viia nende hormoonide pikaajalise kõrgenenud tasemeni, mis omakorda võib mõjutada kolesterooli ainevahetust mitmel viisil.

Kortisool, mida sageli nimetatakse “stressihormooniks”, mängib olulist rolli kolesterooli ainevahetuses. See soodustab kolesterooli tootmist maksas, suurendades seeläbi üldkolesterooli taset. Lisaks võib kortisool vähendada “hea” HDL-kolesterooli taset, mis on oluline LDL-kolesterooli (“halb” kolesterool) eemaldamisel vereringest. Seega võib krooniline stress viia LDL-kolesterooli suurenemiseni ja HDL-kolesterooli vähenemiseni, mis mõlemad suurendavad südame-veresoonkonna haiguste riski.

Adrenaliin, teine oluline stressihormoon, võib samuti mõjutada kolesterooli taset. See võib suurendada triglütseriidide taset, mis on veel üks rasvataoline aine veres, mis kõrgenenud taseme korral võib suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Stress, elustiil ja kolesterool: keeruline seos

Lisaks otsesele füsioloogilisele mõjule võib stress mõjutada ka meie käitumist ja elustiili valikuid, mis omakorda võivad kolesterooli taset mõjutada. Stressi all võime pöörduda ebatervisliku toidu poole, mis on sageli kõrge küllastunud rasvade ja transrasvade sisaldusega. Need rasvad tõstavad LDL-kolesterooli taset ja vähendavad HDL-kolesterooli taset, suurendades seeläbi südame-veresoonkonna haiguste riski.

Stress võib mõjutada ka meie une kvaliteeti ja kestust. Unepuudus on seotud paljude terviseprobleemidega, sealhulgas kõrgenenud kolesteroolitasemega. Lisaks võib stress vähendada meie motivatsiooni liikuda, mis on oluline kolesterooli taseme kontrolli all hoidmiseks.

Stressi maandamine ja kolesterooli kontrollimine: terviklik lähenemine

Kui tunnete, et stress mõjutab teie elu, on oluline võtta meetmeid selle vähendamiseks. Regulaarne füüsiline aktiivsus on üks tõhusamaid viise stressi maandamiseks ja kolesterooli taseme parandamiseks. Füüsiline aktiivsus suurendab HDL-kolesterooli taset ja vähendab LDL-kolesterooli taset.

Tervislik toitumine on samuti oluline. Vähendage küllastunud rasvade, transrasvade, kolesterooli ja rafineeritud suhkrute tarbimist ning suurendage puuviljade, köögiviljade, täisteratoodete ja tervislike rasvade tarbimist.

Piisav uni on oluline nii stressi maandamiseks kui ka kolesterooli taseme reguleerimiseks. Enamik täiskasvanuid vajab 7-8 tundi und öö kohta.

Lõõgastustehnikad nagu jooga, meditatsioon, sügav hingamine ja mindfulness võivad samuti aidata stressi vähendada. Need tehnikad aitavad aktiveerida parasümpaatilist närvisüsteemi, mis soodustab lõõgastumist ja vähendab stressihormoonide taset.

Lisaks on oluline regulaarselt kontrollida oma kolesteroolitaset, eriti kui teil on kõrge stressiga töö või elustiil. Kui teie kolesteroolitase on kõrge, võib arst soovitada elustiili muutusi või ravimeid, et vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Kokkuvõtteks

Stress on tänapäeva ühiskonnas paratamatu osa, kuid krooniline stress võib avaldada tõsist mõju meie tervisele, sealhulgas kolesterooli tasemele. Stressi mõistmine ja selle mõju meie tervisele aitab meil teha teadlikumaid valikuid ja vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Terviklik lähenemine, mis hõlmab stressi maandamist, tervislikku toitumist, regulaarset füüsilist aktiivsust ja piisavat und, on võtmetähtsusega nii kolesterooli taseme kontrolli all hoidmiseks kui ka üldise heaolu parandamiseks.

Normaalse kolesteroolitaseme säilitamiseks sobivad AteroLip® kompleksi kapslid!

Mõnikord ei piisa ainult tervislikest elustiilimuutustest kolesteroolitaseme alandamiseks. Teie arst võib soovitada ka käsimüügi- või retseptiravimeid. Järgige ravimite kasutamisel juhiseid, jätkates samal ajal tervislike eluviisidega, mis aitavad hoida ravimiannuse madalana.

AteroLip® kompleks kapslid on terviklik toidulisand, mille koostisosad toetavad mitmeti südame tervist. Kurkumi ekstrakt, mis on osa AteroLip® kompleksi kapslitest, aitab säilitada normaalset vere kolesteroolitaset ja südame-veresoonkonna süsteemi toimimist ning normaliseerib maksalipiide. Koliin aitab tagada normaalse lipiidide ja homotsüsteiini ainevahetuse. Vitamiin B12 soodustab punaste vereliblede normaalset moodustumist ja tagab normaalse homotsüsteiini ainevahetuse. Niasiin ja vitamiin B12 aitavad säilitada normaalset energiat andvat ainevahetust.

AteroLip® kompleksi kapslite looduslike koostisosade kompleks hoolitseb südame eest ja aitab säilitada veresoonte hea seisundit, tänu sellele, et see sisaldab ka looduslikku statiini monakoliini K, mis on saadud punasest pärmiriisist, polükosanooli, mis on saadud suhkruroost, ning standardiseeritud oliivipuu (Olea europaea) lehtede kuivekstrakti (polüfenool hüdroksütürosool).

AteroLip® kompleksi kapslid on lihtsad kasutada – vaid üks kapsel päevas! Toode on saadaval 30 kapsli pakendis ja soodsamas 90 kapsli pakendis. Viimasest jagub toidulisandit kolmeks kuuks, mis on soovitatud minimaalne kasutuse periood.

Kuidas kasutada: Soovitatav on, et täiskasvanud võtaksid 1 kapsli päevas söögi ajal. Kuuri soovitatav kestus on 6 kuud, vajadusel võib kuuri korrata.

Kardiovaskulaarse tervise nimel tuleb teadlikult vähendada riskitegureid ja säilitada tervislik eluviis, et süda oleks noor ja tugev.
Parim pakkumine on saadaval Lotos Pharma veebilehel www.lotos-pharma.ee.

 

 

 

Jaga