Tugev immuunsus on meie keha nähtamatu kilp, mis kaitseb meid viiruste, nakkuste ja kahjulike bakterite eest – alates sünnist kuni vanaduseni. Kui oleme noored, töötab immuunsüsteem täiskiirusel, aidates võidelda erinevate haigustekitajatega. Vanemaks saades hakkab immuunsüsteem aga kahjuks aeglustuma. Siiski ei ole see põhjus muretsemiseks või loobumiseks – järgides mõningaid lihtsaid, ent olulisi reegleid, saame oma immuunsüsteemi tugevust säilitada kogu elu.
Immuunsüsteem on tõeliselt imeline võrgustik, mis koosneb rakkudest, kudedest ja elunditest ning töötab harmooniliselt, et kaitsta meid kõige kahjuliku eest – olgu selleks bakterid, viirused või isegi vähirakud. Vananedes muutub immuunsüsteem aga aeglasemaks, justkui sarnaselt sellega, kuidas me ise ei jaksa enam joosta nii kiiresti nagu nooruses. Teadlased on aastaid püüdnud mõista, miks immuunsüsteem vananedes aeglustub, kuid ühest vastust pole veel leitud. Ühe teooria kohaselt väheneb immuunsüsteemi rakkude hulk ning nende omavaheline koostöö muutub vähem tõhusaks. See tähendab, et kahjulike mikroorganismide avastamine ja hävitamine võtab immuunsüsteemil rohkem aega kui nooruses.
Kui sul on kroonilised haigused, nagu näiteks diabeet või artriit, siis ära jäta oma tervist unarusse. Sellised haigused võivad immuunsüsteemi nõrgestada, mistõttu on eriti oluline järgida arsti nõuandeid ja elada vastavalt oma seisundile. See aitab hoida keha kaitsesüsteemi tugevana ning ennetada haiguste mõju.
Uni ja stressivaba elu – immuunsuse tõelised liitlased
Meie keha vajab energiat ja puhkust sama palju kui telefon laadimist – ilma piisava puhketa ei saa see korralikult toimida. Kui oled magamata või unetutel öödel vaevelnud, nõrgeneb ka sinu immuunsüsteem. Uuringud näitavad, et uni mõjutab otseselt meie vastupanuvõimet haigustele, seega püüa igal ööl magada vähemalt 7–8 tundi. Kvaliteetne uni ei tähenda vaid silmade kinni hoidmist – loo endale mugav ja rahulik magamiskeskkond, et keha saaks taastuda ning immuunsüsteem oleks valmis uutele väljakutsetele.
Stress võib immuunsüsteemi kiiresti nõrgestada. Kujutle, et iga kord, kui oled stressis, kulutab keha energiat immuunsuse asemel stressiga toimetulekuks. Stressihormoon kortisool pärsib immuunsüsteemi võimet haigustega võidelda. Seetõttu on oluline õppida stressi juhtima – olgu selleks mediteerimine, treenimine, aja veetmine looduses või lihtsalt sügav hingamine. See aitab mitte ainult paremini enesetundel saavutada, vaid ka immuunsüsteemi tugevdada.
Viirused ja bakterid ei anna endast märku enne rünnakut, seega on oluline olla valmis nende eest kaitseks. Avalikes kohtades käies kasuta desinfitseerimisvahendeid, pese käsi regulaarselt ja väldi rahvarohkeid kohti. Kui keegi sinu lähedastest tunneb end haigena, ära karda kohtumist edasi lükata – tervis on esmatähtis ja tõelised sõbrad mõistavad seda.
Toit, liikumine ja head harjumused on retsept tugevaks immuunsüsteemiks
Regulaarne füüsiline aktiivsus on immuunsüsteemile justkui energiasüst. Olgu selleks hommikune jalutuskäik, jooga või tantsutrenn – igasugune liikumine parandab vere ringlemist ja aitab immuunrakkudel kiiremini jõuda sinna, kus neid vaja on.
Viimaste uuringute põhjal on selgunud, et immuunsüsteemi tugevdavad eriti hästi tsink ning vitamiinid C ja D. Need toitained aitavad kehal paremini nakkustega võidelda ning kaitsevad rakke kahjustuste eest. Kuid pidage meeles – toidulisandid ei ole kiirparandus! Tasakaalustatud toitumine on alati esmatähtis.
Söö mitmekülgselt ja värvikalt! Värsked puu- ja köögiviljad, täisteratooted, pähklid, seemned, kala ja tailiha on immuunsüsteemi parimad sõbrad. Eriti olulised on vitamiinid ja mineraalid, nagu B-vitamiinid, C-vitamiin, seleen ja tsink. Proovi muuta oma toidulaud võimalikult mitmekesiseks, et keha saaks kõik vajalikud toitained kätte.
Teadus on näidanud, et meie soolestikus elavad triljonid mikroorganismid mängivad immuunsüsteemis võtmerolli. Kui soovid, et sinu keha oleks valmis võitlema, toida oma mikrobioomi kiudainerikaste toitude ja fermenteeritud toodetega, nagu keefir, jogurt, kimchi ja hapukapsas.
Suitsetamine võib põhjustada tõsist kahju hingamisteede immuunsusele, muutes keha vastuvõtlikumaks haigustele. Kui sa ei suuda suitsetamisest täielikult loobuda, püüa vähemalt vähendada suitsetamise sagedust – su immuunsüsteem tänab sind.
Immuunsüsteemi tugevana hoidmine ei tähenda ainult ühe või kahe harjumuse muutmist – see on elustiil, mis hõlmab kõike alates unest ja liikumisest kuni toitumise ja stressijuhtimiseni. Alusta juba täna, tehes iga päev väikeseid samme tervislikuma ja aktiivsema elu suunas. Nii annad oma immuunsüsteemile parima võimaluse püsida tugevana, nagu oleksid endiselt noor ja võitlusvalmis!
Immuunsüsteemi toetamiseks võib abi olla ka Imunosil® Virufix’ist. See sisaldab vitamiini C, mis aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele nii intensiivse kehalise koormuse ajal kui ka pärast seda. Lisaks aitavad tsink ning vitamiinid C ja D säilitada immuunsüsteemi normaalset toimimist. Tsink ja C-vitamiin aitavad kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest ning tsink toetab ka DNA- ja valgusünteesi. Imunosil® Virufix sisaldab ka melatoniini, mis aitab lühendada uinumiseks kuluvat aega, kui seda tarbitakse vähemalt 1 mg vahetult enne magamaminekut.