Kolesterool on meie organismi jaoks hädavajalik aine, kuid selle kõrgenenud tase suurendab riski südame- ja veresoonkonnahaiguste tekkeks. Ja seda vanusest hoolimata – ekslik on arvamus, et kolesterool on „vanainimeste“ haigus, see ei hooli tegelikult mitte vanusest, vaid hoopis elustiilist.
Kolesterooli, mida nimetatakse rahvasuus vahel vererasvaks, toodab meie maks, kuid saame seda ka toidust. Kolesteroolita ei ole võimalik organismil toimida, see on vajalik nii rakkude ehituses, hormonaalse tasakaalu hoidmiseks kui D-vitamiini tootmises, kuid selle liiga kõrge tase on ohtlik.
Üldkolesterooli näitajat (mmol/L) mõõdetakse verest ja normaalseks loetakse kolesterooli näitu, mis jääb alla 5. Piiripealseks tulemuseks loetakse 5-6,5 mmol/L ja kõrgenenuks peetakse kolesteroolitaset väärtusega vahemikus 6,5 kuni 7,8 mmol/L. Juhul kui kolesteroolitase on kõrgem kui 7,8 mmol/L, on tegu juba väga kõrge kolesteroolinäiduga.
Kolesterooli tüübid
Kolesterooli on tegelikult mitut tüüpi. Kõrge tihedusega lipoproteiin (HDL), mis on tuntud ka kui “hea” kolesterool, aitab eemaldada vereringest liigset kolesterooli ja transpordib selle tagasi maksa töötlemiseks ja kõrvaldamiseks ehk mida kõrgem on selle tase, seda parem.
Oluline on jälgida madala tihedusega lipoproteiini (LDL) kolesterooli, mis on tuntud ka kui “halb” kolesterool, sest see võib arterites ladestuda ja naaste moodustada – LDL-kolesterooli kõrge sisaldus veres põhjustab veresoonte lupjumist ehk ateroskleroosi ning suurendab südame- ja veresoonkonnahaiguste riski.
Kolesteroolitaseme normis hoidmiseks saab inimene palju ise ära teha
Selleks tuleb toituda tervislikult, liikuda piisavalt, vähendada või lõpetada alkoholi tarbimine ja loobuda suitsetamisest.
1. Valige toit, mis toetab sinu südant
Vähendada tuleks küllastunud rasvade osakaalu toidus (küllastunud rasvu leidub peamiselt punases lihas ja täisrasvastes piimatoodetes), mis tõstab üldkolesterooli taset. Küllastunud rasvade tarbimise vähendamine võib aidata alandada ka halva kolesterooli taset.
Vältida tasub transrasvu, mida mõnikord toidusiltidel märgitakse ka kui “osaliselt hüdrogeenitud taimerasvu”, sest need tõstavad üldkolesteroolitaset. Transrasvu sisaldavad sageli näiteks margariinid ja poes müüdavad küpsised, krõpsud ning koogid.
Sööge rohkem omega-3-rasvhappeid, mis küll ei mõjuta otseselt halva kolesterooli taset, aga toetavad südame tervist mitmel muul moel, alandades muuhulgas vererõhku. Omega-3-rasvhapete heaks allikaks on lõhe, makrell, heeringas, kreeka pähklid ja linaseemned.
Suurendage vees lahustuvate kiudainete tarbimist, sest need aitavad vähendada kolesterooli imendumist verre. Lahustuvaid kiudaineid leidub palju näiteks kaeras, ubades, rooskapsas, läätsedes, õuntes ja pirnides.
Lisage oma toidulauale vadakuvalk. Kuigi seda leidub piimatoodetes, pole selles mitte ainult piimatoodete head omadused, vaid vadak suudab samuti alandada nii halba kui ka üldkolesterooli taset ning vererõhku.
2. Olge füüsiliselt aktiivne
Füüsilise aktiivsuse suurendamine aitab tõsta hea kolesterooli taset. Kui arst soovitab mõõduka intensiivsusega treeningut, tehke viiel korral nädalas kiirkõndi või sõitke jalgrattaga vähemalt 30 minutit. Või tehke intensiivset aeroobset trenni kolm korda nädalas 20 minutit.
Kehalise aktiivsuse lisamine päeva, ka lühikeste intervallidena mitu korda päevas, aitab kaotada ka liigset kaalu. Miks mitte minna tööl oma tavapärase pausi ajal lühikesele kiirele jalutuskäigule või sõita tööle jalgrattaga? Motivatsiooni liikumiseks võib aidata säilitada kui leiate treeningpartneri või liitute mõne treeningrühmaga.
3. Ärge suitsetage
Suitsetamine ja e-sigarettide või muude tubakatoodete kasutamine ei kahjusta oluliselt mitte ainult kopsude, vaid ka maksa ja südame tervist. Suitsetamisest loobumine võib oluliselt parandada hea kolesterooli taset. Suitsetamisest loobudes ilmnevad muutused üsna kiiresti: kolme kuu jooksul pärast loobumist hakkavad vereringe ja kopsufunktsioon paranema ning aasta jooksul pärast loobumist on südamehaiguste risk juba poole väiksem kui suitsetajatel.
4. Püüdke langetada kehakaalu
Isegi vaid mõned lisakilod võivad kolesterooli taset tõsta. Lisaks aitavad väikesed tervislikud muutused kaasa paremale enesetundele. Kui olete harjunud jooma magusaid jooke, vahetage need vee vastu. Kui teie snäkkideks on saiakesed, proovige suupistena midagi kergemat nagu näiteks popkorn, kui armastate magusat, eelistage koorejäätisele sorbetti või mahlajäätist või valige maiustuseks madala rasvasisaldusega või rasvavabad maiused.
Püüdke leida ka viise, kuidas iga päev veidi rohkem liikuda, näiteks kõndige lifti kasutamise asemel treppidest ja parkige auto kontorist kaugemale. Kaasa aitavad ka sellised tegevused, mis eeldavad seismist – näiteks kokkamine ja aiatööd.
5. Vähendage alkoholi tarbimist või loobuge alkoholist
Kuigi arstid alkoholi ei soovita, lubavad nad mõõdukat alkoholi tarbimist: selleks loetakse naistel ühte ja meestel kuni kahte alkoholiühikut päevas. Harv ja mõõdukas alkoholitarbimine, näiteks õlle või veini joomine õhtusöögi kõrvale või peol viibides ei tekita enamikule inimestest probleeme, kuid kui alkoholi tarbimine muutub igapäevaseks, suurenevad sellega seoses ka terviseriskid kõrge vererõhu, südamepuudulikkuse või insuldi tekke näol.
6. AteroLip® Complex kapslid hoolitsevad teie südame eest
Mõnikord ei piisa aga kolesteroolitaseme alandamiseks ainult elustiilimuutustest, vaid vaja võib olla lisaks toidulisandeid.
Eelmisel aastal Eesti ja Läti perearstikeskustes läbi viidud uuringust selgus, et pärast kolmekuulist uue põlvkonna loodusliku preparaadi AteroLip Complexi kasutamist langes uuringus osalenutel üldkolesteroolitase keskmiselt 14,83% ja LDL-kolesterooli tase 17,21%. Uuringus osalenud 105 kõrgenenud kolesteroolitasemega patsiendist (71% neist olid naised ja 29% mehed vanuses 30-85 aastat, keskmine vanus 56 aastat), võtsid ühe kapsli AteroLip Complexi päevas. Parimad tulemused saavutati patsientidel, kelle algne üldkolesterooli väärtus oli üle 6,2 mmol/L ja LDL väärtus üle 5,0 mmol/L.
AteroLip® kompleks kapslites on seitse teaduslikult tõestatud toimega bioaktiivset ainet, mis aitavad mitmel moel südame tervist toetada.
AteroLip® kapslid sisaldavad üheks tõhusamaks looduslikuks kolesterooli alandajaks peetavat punases fermenteeritud riisis sisalduvat ainet nimega monakoliin K. Uuringud on näidanud, et monakoliin toimib sama efektiivselt kui statiinid (liigkolesterooli raviks kasutatavad ravimid), kuid ilma ravimitele omaste kõrvaltoimeteta. Koliin normaliseerib lipiidide, sealhulgas kolesterooli ainevahetust maksas ja normaliseerib homotsüsteiini ainevahetust ning toetab maksafunktsiooni. Kapslites leiduv niatsiin toetab ja tugevdab monakoliin K positiivset mõju veelgi.
Ka suhkruroost saadav polükosanool, mida AteroLip® Complex kapslid sisaldavad, toimib analoogselt „keemiliste“ statiinidega, pärssides kehaomase kolesterooli tootmist ja toidust saadud kolesterooli imendumist.
Oliivilehtedes leiduv hüdroksütürosool on äärmiselt võimas antioksüdant, mis aitab kaitsta veresoonte seinu ja ennetada nende lubjastumist. Uuringud näitavad ka, et see ühend suudab vähendada kahjuliku LDL-kolesterooli taset veres.
Kurkumiin, mida leidub kurkumi (Curcuma longa) juurtes, aitab aeglustada „halva“ LDL-kolesterooli ja triglütseriidide tootmist, mis on seotud veresoonte lupjumise ja südame-veresoonkonna haiguste riskiga. Lisaks soodustab kurkumiin liigse kolesterooli lagundamist organismis.
Kapslid sisaldavad muu hulgas B12-vitamiini, mis kaitseb veresoonte seinu ja reguleerib homotsüsteiini ainevahetust.
Koliin, mis on organismile vajalik toitaine, on tõhus abivahend kolesteroolitaseme reguleerimisel. See aine osaleb aktiivselt rasvade ainevahetuse protsessides, kuid ei vähenda kolesterooli otseselt. Selle asemel aitab koliin stabiliseerida kolesterooli tasakaalu, toetades maksa normaalset tööd. Kuna maks toodab suures osas kehas vajaminevat kolesterooli, on terve maksafunktsioon äärmiselt oluline, et säilitada tasakaalustatud kolesteroolitase.
AteroLip® kompleksi kapslid on lihtsad kasutada – vaid üks kapsel päevas! Toode on saadaval 30 kapsli pakendis ja soodsamas 90 kapsli pakendis. Viimasest jagub kolmeks kuuks, mis on soovitatud minimaalne kasutuse periood.