“Olen ju terve kui purikas, teen trenni ja toitun tervislikult. Kuidas mul siis kõrge kolesterool olla saab?”
See on küsimus, mida paljud aktiivse eluviisiga inimesed endalt küsivad, kui nad saavad teada oma kõrgenenud kolesteroolitasemest. Tõepoolest, üldlevinud arusaam on, et kõrge kolesterool on seotud eelkõige ülekaalu, ebatervisliku toitumise ja vähese liikumisega. Kuid reaalsus on keerulisem. Ka aktiivse eluviisiga ja tervisliku kaaluga inimestel võib esineda kõrgenenud kolesteroolitaset ning selle taga võivad olla mitmed ootamatud põhjused.
Geneetika: kolesteroolitaseme loterii
Üks peamisi tegureid, mis mõjutab meie kolesteroolitaset, on geneetika. Meie geenid määravad ära, kuidas meie keha toodab, transpordib ja lagundab kolesterooli. Mõnedel inimestel on geneetiline eelsoodumus kõrge kolesteroolitaseme tekkeks, olenemata nende elustiilist. See seisund, mida nimetatakse perekondlikuks hüperkolesteroleemiaks, võib põhjustada väga kõrge LDL-kolesterooli (“halb” kolesterool) taseme juba varases eas.
Kuigi geneetikat muuta ei saa, on oluline teada oma perekonna haiguslugu. Kui teie perekonnas on esinenud kõrget kolesterooli või südamehaigusi, on soovitatav lasta oma kolesteroolitaset regulaarselt kontrollida, isegi kui olete terve ja aktiivne.
Toitumine: peitunud ohud tervislikus toidus
Isegi tervislik toitumine võib sisaldada komponente, mis mõjutavad kolesterooli taset. Näiteks küllastunud rasvad, mida leidub loomsetes toodetes nagu punane liha ja täispiimatooted, võivad tõsta LDL-kolesterooli taset. Samuti võivad mõned taimsed õlid, nagu kookosõli ja palmiõli, sisaldada kõrge küllastunud rasvade sisaldust.
See ei tähenda, et peaksite täielikult loobuma loomsetest toodetest või taimsetest õlidest. Oluline on mõõdukus ja teadlikkus sellest, mida te sööte. Valige tailiha, eelistage madala rasvasisaldusega piimatooteid ja kasutage taimseid õlisid mõõdukalt.
Muud tegurid: vanus, sugu ja muud terviseprobleemid
Vanus ja sugu mängivad samuti rolli kolesterooli taseme kujunemisel. Vananedes kipub meie kolesteroolitase loomulikult tõusma. Meestel on üldiselt kõrgem kolesteroolitase kui naistel, kuid pärast menopausi kipub naiste kolesteroolitase tõusma.
Teatud terviseprobleemid, nagu diabeet, kilpnäärme alatalitlus ja neeruhaigused, võivad samuti mõjutada kolesteroolitaset. Kui teil on mõni neist haigustest, on oluline jälgida oma kolesteroolitaset ja järgida arsti soovitusi.
Aktiivne eluviis: oluline, kuid mitte alati piisav
Kuigi regulaarne füüsiline aktiivsus on südame tervise jaoks äärmiselt oluline, ei pruugi see alati olla piisav kõrge kolesteroolitaseme ennetamiseks või langetamiseks. Treening aitab tõsta HDL-kolesterooli (“hea” kolesterooli) taset, mis on kasulik südamele, kuna see transpordib kolesterooli arteritest eemale. Lisaks aitab aktiivne eluviis parandada kolesterooli üldist profiili, vähendades LDL-kolesterooli (“halva” kolesterooli) taset, mis võib põhjustada naastude kogunemist arteritesse.
Siiski ei pruugi treening täielikult kompenseerida geneetilisi tegureid, mis võivad mõjutada kolesterooli tootmist ja metabolismi. Mõnedel inimestel on geneetiline eelsoodumus kõrge kolesteroolitaseme tekkeks, olenemata nende aktiivsusest. Lisaks võib ebatervislik toitumine, mis sisaldab palju küllastunud ja transrasvu, samuti kõrge kolesteroolisisaldusega toite, kahjustada kolesterooli taset isegi aktiivse eluviisi korral.
Seetõttu on oluline kombineerida regulaarne füüsiline aktiivsus tervisliku toitumisega, mis sisaldab palju puu- ja köögivilju, täisteratooteid, kaunvilju ja tervislikke rasvu. Lisaks võib arst soovitada teatud juhtudel kolesteroolitaset alandavaid ravimeid, eriti kui elustiili muutustest üksi ei piisa või kui on olemas kõrge südamehaiguste risk.
Mida teha?
Kui olete aktiivne ja tervisliku kaaluga, kuid teil on kõrge kolesterool, ärge heitke meelt. On mitmeid samme, mida saate teha, et oma kolesteroolitaset langetada ja südame tervist parandada:
- Laske oma kolesteroolitaset regulaarselt kontrollida: See aitab teil olla kursis oma terviseseisundiga ja võtta vajalikke meetmeid.
- Järgige tervislikku toitumist: Vähendage küllastunud rasvade, transrasvade ja kolesteroolirikaste toitude tarbimist. Suurendage puuviljade, köögiviljade, täisteratoodete ja tervislike rasvade tarbimist.
- Olge füüsiliselt aktiivne: Püüdke teha vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega või 75 minutit suure intensiivsusega aeroobset tegevust nädalas.
- Loobuge suitsetamisest: Suitsetamine kahjustab veresooni ja alandab HDL-kolesterooli taset.
- Piirake alkoholi tarbimist: Liigne alkoholitarbimine võib tõsta triglütseriidide taset.
- Kaaluge ravimeid: Kui elustiili muutused ei ole piisavad, võib arst välja kirjutada kolesteroolitaset alandavaid ravimeid.
Kokkuvõtteks
Aktiivne eluviis ja tervislik kaal on olulised südame tervise jaoks, kuid need ei garanteeri normaalset kolesteroolitaset. Geneetika, toitumine, vanus, sugu ja muud terviseprobleemid võivad samuti mõjutada kolesterooli taset. Kui teil on kõrge kolesterool, on oluline rääkida oma arstiga, et välja selgitada põhjus ja leida parim lahendus teie jaoks.
Kõrge kolesterool ei ole eluaegne diagnoos. Tervisliku eluviisi ja vajadusel ravimite abil saate oma kolesteroolitaset kontrolli all hoida ja vähendada südamehaiguste riski.
Normaalse kolesteroolitaseme säilitamiseks sobivad AteroLip® kompleksi kapslid!
Mõnikord ei piisa ainult tervislikest elustiilimuutustest kolesteroolitaseme alandamiseks. Teie arst võib soovitada ka käsimüügi- või retseptiravimeid. Järgige ravimite kasutamisel juhiseid, jätkates samal ajal tervislike eluviisidega, mis aitavad hoida ravimiannuse madalana.
AteroLip® kompleks kapslid on terviklik toidulisand, mille koostisosad toetavad mitmeti südame tervist. Kurkumi ekstrakt, mis on osa AteroLip® kompleksi kapslitest, aitab säilitada normaalset vere kolesteroolitaset ja südame-veresoonkonna süsteemi toimimist ning normaliseerib maksalipiide. Koliin aitab tagada normaalse lipiidide ja homotsüsteiini ainevahetuse. Vitamiin B12 soodustab punaste vereliblede normaalset moodustumist ja tagab normaalse homotsüsteiini ainevahetuse. Niasiin ja vitamiin B12 aitavad säilitada normaalset energiat andvat ainevahetust.
AteroLip® kompleksi kapslite looduslike koostisosade kompleks hoolitseb südame eest ja aitab säilitada veresoonte hea seisundit, tänu sellele, et see sisaldab ka looduslikku statiini monakoliini K, mis on saadud punasest pärmiriisist, polükosanooli, mis on saadud suhkruroost, ning standardiseeritud oliivipuu (Olea europaea) lehtede kuivekstrakti (polüfenool hüdroksütürosool).
AteroLip® kompleksi kapslid on lihtsad kasutada – vaid üks kapsel päevas! Toode on saadaval 30 kapsli pakendis ja soodsamas 90 kapsli pakendis. Viimasest jagub toidulisandit kolmeks kuuks, mis on soovitatud minimaalne kasutuse periood.
Parim pakkumine on saadaval Lotos Pharma veebilehel www.lotos-pharma.ee.