Aias töötamine võib võrrelda spordiga, seega tuleb sellesse suhtuda väga tõsiselt ja vastutustundlikult, sest ebapiisav ettevalmistus või ülepingutamine võib endale kahju teha. Liigesvalu ja vigastused võivad olla esimesed märgid, et peate enda liigeseid kaitsma.
See ei ole võistlus
Kui te pole külastanud jõusaali, jooksnud või aktiivselt suusatamas käinud talvel, on teie keha füüsilisest pingutusest taastunud, seega ei tohiks aiatöödel üle pingutada. Sageli juhtub, et kevadel on ilm pikka aega külm ja ebameeldiv, siis muutub kiiresti soojaks ja tahate kõik hilinenud aiatööd võimalikult kiiresti ära teha. Kuid te ei tohiks kiirustada tööga, vaid tegutseda aeglaselt ja oma tegevusi planeerides. Kui aga peate uuesti töötama ja järgmisel päeval valutavad kõik kehaosad, ei tohiks diivanile kerida, vaid jätkake aeglaselt liikumist ja tööd. Alati on hea meeles pidada, et aiatöö pole võistlus iseenda ega naabritega, ja selle käigus peate mõtlema mitte ainult tulevasele saagile ja kaunitele lilledele, vaid ka oma tervisele.

Ettevalmistus on oluline
Selleks, et aiatöö ei lõppeks tugeva liigeste, selja ja lihasvaluga, on vaja keha füüsiliseks tööks ette valmistada, just nagu enne treeningut. Kõigepealt peate soojendama lihaseid ja parandama vereringet kogu kehas – keerutage jalgu ja randmeid, tõmmake sõrmed rusikasse ja seejärel sirutage nagu kass. Tõuske varvastele ja proovige sõrmedega nii kõrgele jõuda kui võimalik; sirutage jalad ja laske käed maapinna lähedale. Neid harjutusi tehes valige stabiilne pind, et jalad ei vajuks pehmesse pinnasesse. Ärge unustage soojendada ka põlvi, küünarnukke, õlgu, puusasid ja selga, kuna need kehaosad on aiatöödel tugeva koormuse all. Painutage mõlemad käed küünarnukkidest ja keerake õlad, seejärel keerake ka puusad, seejärel tehke paar kükki. Alles pärast soojendust on aeg alustada aiatöödega.
Ei ühesugustele liigutustele
Aiatöid planeerides on hea mõelda sellele, et terve päev ei oleks pühendatud ainult ühele tööliigile. Näiteks, kui veedate terve päeva muru riisudes või külvates, koormate ainult neid lihaseid, mis on nende tegevustega seotud, seega on nad tõenäoliselt järgmisel päeval valusad. Selleks, et üks lihasgrupp ei oleks ülekoormatud ja teine mitte, vahetage tegevusi ja tehke iga tunni järel 5-minutiline paus, kuid pärast 2-3 tundi tehke pikem puhkus.
Te ei tohiks pikka aega ühes asendis olla, näiteks ainult kummardudes umbrohutõrjet teha, vaid aeg-ajalt istuge, kükitage või isegi lamage, aeg-ajalt kasutage pikendatud varrega kõblast.
Võib-olla tehakse mõnda aiatööd, nagu külvamine, istutamine ja umbrohutõrje, roomates, ja see asend on tõesti hea seljale, kuid see koormab tugevalt põlveliigeseid. Seetõttu ei tohiks roomaja liiga kaua töötada.
Poest tuleks otsida väga madalat taburetti, sest see on aias väga kasulik. Seda saab kasutada nii umbrohutõrjel kui ka marjade korjamisel – sellel saab istuda või panna ühe jala sellele, muutes seega oma asendit, kui peate pikemat aega püstiasendis töötama.

Olge ettevaatlik raskuste tõstmisel
Aias töötades ei saa vältida erinevate raskuste tõstmist, isegi veega täidetud kastekann võib põhjustada vigastusi. Seetõttu on väga oluline meeles pidada, et raskusi tuleb tõsta õigesti või nii, et see ei kahjustaks teie tervist. Esiteks tuleks kasutada mõlemat kätt, sest siis jaguneb raskus ühtlaselt mõlemale kehapoolele. Teiseks tuleks veidi kükitada, leevendades selgroo alaseljale langevat koormust. Kolmandaks, raskust tõstes viige alati liikumine lõpule ja ärge pöörduge paremale ega vasakule enne, kui selg on täielikult sirgendatud.

Päikese ja vee tasakaal
Enamik aiatöid on kehale koormavad, lisaks vabaneb soojas kevadpäikeses ja füüsilisest pingutusest rohkem higi, seega ärge unustage juua piisavalt vett. Ärge unustage pähe panna mütsi ja määrida paljastatud kehaosad kreemiga, millel on päikesekaitsefiltrid. Parim on aiatöid teha hommikutundidel kuni kella üheteistkümneni või pärast kolme pärastlõunal.
Venita ja lõdvestu
Kui kõik päeva planeeritud ülesanded on tehtud, treenige oma lihaseid ja liigeseid, pöörake erilist tähelepanu jalgadele, kätele, puusadele, õlgadele ja seljale. Venitades võib teha samu harjutusi kui aiatööde alustamisel. Lisaks on soovitatav teha paar harjutust kaelale, sest külvamisel või umbrohutõrjel on pea pikka aega allapoole kallutatud, põhjustades kaelalihastes ülekoormust. Võite toimida järgmiselt: välja hingates kallutage pea kergelt paremale, tuues kõrva õlale lähemale, seejärel pöörduge tagasi algasendisse ja kallutage pea vasakule. Harjutust korratakse kummalgi küljel 7 korda. Kasulik on ka järgmine harjutus: ristake käed pea taga, välja hingates suruge õrnalt kätega pea alla, viies lõua rinnaku lähedale. Ärge painutage selga! Hoidke pead all 5 sekundit; selles asendis peaksite tundma venitust kaela tagaosas. Naaske aeglaselt algasendisse. Korrake 5 korda. Selg on väga tundlik, seega sooritage harjutusi aeglaselt ja hoolikalt. Kui tunnete selle ajal pearinglust, lõpetage kohe.
Nende nõuannete järgimine aitab teil aiatöid tehes vältida liigese- ja lihasvalu ning nautida oma aega aias tervislikult ja ohutult.

MAGNEFlex aitab
Koos mõõduka treeninguga on MAGNEFlex kaasaegne täiendus igapäevaelus kõigile, kes hoolivad oma luude ja liigeste tervisest ning soovivad säilitada normaalset lihasfunktsiooni. MAGNEFlexi koostis ühendab teaduse, kogemuse, arstide toetuse ja innovatsiooni ning on saadaval meie e-poes alates augustist.
MAGNEFlexi peamised eelised
Meie uus toidulisand sisaldab kõrgekvaliteedilist ja puhast II tüüpi liigese kollageeni, mis on liigese kõhre peamine looduslik komponent ja mida uusimad uuringud tunnustavad kui üht kõige tõhusamat vahendit liigeste tervise säilitamiseks ja põletiku vastu.
Sisaldab magneesiumi ja D-vitamiini, et soodustada normaalset lihasfunktsiooni ja aidata krampide korral ning D-vitamiin säilitab luude tervist, mis on oluline KÕIGI liigeste tervise jaoks, samas kui C- ja B6-vitamiin pakuvad sünergilist efekti.
Tõhus kasutamiseks laiale inimgrupile: igapäevaselt pikaajalise füüsilise koormusega inimestele ja sportlastele, kelle keha on igapäevaselt tugevas stressis; inimestele, kellel on ülekaal ja seega liigselt koormatud põlve-, puusa- ja seljaliigesed; eakatele; liikumisprobleemidega patsientidele jne.
Seda on lihtne kasutada, sest üks kapsel sisaldab hoolikalt valitud aktiivainete koostist, mis on loodud koostöös Läti juhtivate ortopeedide soovitustega.