Liigesed. Artroveron-Mees kirjutaslaua taga hoiab haigest põövest kinni
Liigesed

Liigesed muutuvad ajapikku jäigemaks ja vähem paindlikuks, mis võib mõjutada meie igapäevaseid liikumisi ja vähendada füüsilist aktiivsust. Esmalt märkame seda oma eakaaslaste juures – et nende samm pole enam nii hoogne, kasv justkui kuivab kokku ja liigutused muutuvad aeglasemaks. Ka kõhu sisse tõmbamine ja selja sirgu ajamine ei aita; fakt jääb faktiks – keha peegeldab meie vanust – kui sa seda veel märganud pole.

Miks meie liigesed valutavad?

Vanuses, mil koolis õpitu on suures osas ununenud või ei tundu parasjagu oluline ehk umbes siis, kui oleme 30-40-aastased, hakkab meie tugi- ja liikumisaparaat oluliselt muutuma. Ja kahjuks mitte paremuse suunas.

Kuigi selles vanuses on meil reeglina sada ja üks muud prioriteeti, on just siis õige aeg meenutada “anatoomiatundi”. Luu- ja lihaskond on organite süsteem, mis võimaldab inimesel liikuda, tagab keha kuju, toe, stabiilsuse ja liikumise ning kaitseb keha õõnsuses olevaid organeid.

Liikumisaparaat

Liikumisaparaat koosneb kahest süsteemist: passiivne liikumisaparaat ehk skelett, mis koosneb selgroost, koljust ja jäsemetest; aktiivse liikumisaparaadi moodustavad lihased. Seda nimetatakse seetõttu ka luu- ja lihaskonna süsteemiks.

Skeletisüsteem (luustik) koosneb 206 luust ja pakub kehale tuge ja struktuuri. Liigesed on kohaks, kus luud ühenduvad ja tänu millele on võimalik luustiku paindlik liikumine. Liigeses olevad luud ei puutu üksteisega otseselt kokku, vaid ühendust pehmendab liigesekõhr, liigest ümbritsevad sünoviaalmembraanid ja vedelik. Luud on liigestes ühendatud teiste luudega sidemete – tugevad koeribad – abil, samas kui lihased on luudega ühendatud kõõluste abil. Keha suurim liiges on põlv ja sellel on liigestest ka suurim liikumisulatus.

 

Skeleti lihaskond

Skeleti lihaskond, mis koosneb 650 lihasest ja moodustab kuni 40% kehamassist, tagab teisalt jõu keha liigutamiseks. Liikumise koordinatsiooni kontrollib aju, kuid muutused lihastes ja liigestes mõjutavad seda, muutused lihastes, liigestes ja luudes mõjutavad kehahoiakut ja kõndi ning võivad põhjustada nõrkust ja liikumise aeglustumist.

“Läbisõidu” indikaatorid

Nagu ükski teine aparaat pole ka inimese luu- ja lihassüsteem igiliikur. Ega ilmaasjata pole läbisõit oluliseks näitajaks, mis auto tehnilist seisukorda peegeldab. Ka meie luu- ja lihaskonna süsteem ilmutab aja jooksul igal tasandil kulumise märke.

Peamised vananemisega seotud muutused on:

  • luumassi või -tiheduse vähenemine, eriti naistel pärast menopausi. Luud kaotavad ka kaltsiumi ja muid mineraale;
  • torso lühenemine, kuna lülisamba kettad (tarretisesarnane padi selgroolülide vahel) kaotavad järk-järgult vedelikku ja muutuvad õhemaks. Selgroolülid kaotavad lisaks osa oma mineraalainete sisaldusest, muutes luu õhemaks. Selgroog muutub kõveraks ja surutakse kokku;
  • käed ja jalad tunduvad tänu lühenenud torsole pikemad. Käte ja jalgade pikkus tegelikkuses ei muutu, kuid need muutuvad mineraalide kaotuse tõttu hapramaks;
  • jalavõlvi kaar väheneb, aidates kaasa samuti kergele pikkuse vähenemisele;
  • liigesed muutuvad jäigemaks ja vähem painduvaks ning võivad hakata murduma. Vedeliku hulk liigestes võib väheneda. Kõhred võivad hakata üksteise vastu hõõrduma ja ära kuluda;
  • sõrmed võivad muutuda paksemaks ja jäigemaks, sest sõrmeliigesed kaotavad kõhre, sidemed ja kõõlused muutuvad nõrgemaks ja luud paksenevad veidi;
  • kehamass väheneb, selle põhjuseks on osaliselt lihaskoe vähenemine. Ühe esimese märgina muutuvad käed “kondiseks”;
  • vananemisega kaasnevate normaalsete muutuste ja närvisüsteemi tõttu väheneb lihaste toonus ja kokkutõmbevõime.

 

Kulumise tagajärjed – artroos

Luu- ja lihaskonna seisundi halvenemine mõjutab paratamatult kõiki eakaid inimesi. Kehahoiaku ja kõnni halvenemisele lisaks võib vananemine põhjustada muutusi alates kergest jäikusest kuni raske artriidi ja teiste luu- ning lihaskonna haigusteni.

Osteoartriit (nimetatakse ka osteoartroosiks ja artriidiks) on kõige levinumaks eakate kroonilise puude põhjuseks. See on krooniline liigesehaigus, mille algstaadiumis mõjutavad põletikulised protsessid liigeseid katvat kõhrekihti, seda kahjustades ja isegi hävitades. Kõige tavalisemad sümptomid on liigesevalu ja jäikus…Lihas-skeletisüsteemi probleemide ennetamine

On mitmeid võimalusi, kuidas osteoartriidi ja muude luu- ja lihaskonna haiguste tekke riski vähendada ning tõsisemaid vigastusi vältida:

  • Kehaline aktiivsus. Treening on üks parimaid viise lihas-, liiges- ja luuprobleemide aeglustamiseks või ära hoidmiseks. Mõõdukas harjutuste programm võib aidata säilitada jõudu, tasakaalu ja paindlikkust. Treening aitab luudel tugevana püsida. Siiski tuleks olla ettevaatlik, et liigeseid treeningu või tööga mitte üle koormata, kuna see võib osteoartriidi riski suurendada. Kasulik on mõõdukas aeroobne aktiivsus (näiteks jalgrattasõit või kiire kõndimine) vähemalt kaks ja pool tundi nädalas, samuti on kasulik peamistele lihasrühmadele jõuharjutuste tegemine kaks või rohkem korda nädalas. Oluline on jälgida ka oma kehahoiakut – vältida tuleks liiga kauaks ühte ja samasse asendisse jäämist, näiteks arvuti taga istumist.
  • Kaalu kontrolli all hoidmine. Ülekaalulisus või rasvumine suurendab liigeste stressi ja artroosi haigestumise riski. Kaalu alandamine võib oluliselt liigeshaiguste tekkimise võimalust vähendada, see võib haiguse progresseerumist oluliselt aeglustada ja säilitada või parandada liikumisvõimet. Tervisliku menüü järgimine on esimene samm õiges suunas liikumiseks.
  • Liigestele vajalikud toimeained. Kui D-vitamiini puudus on teadaolevalt osteoartriiti soodustavaks teguriks, siis magneesium aitab kõhre ja lihaste funktsiooni säilitada ning II tüüpi kollageeni kasutatakse lausa artroosi ravis. Seega tasub pakkuda vajalikku tuge liigesele.

Artroveron 5in1 kompleks OMEGA-3-ga

 

Toidulisand Artroveron 5in1 kompleks OMEGA-3-ga sisaldab mitmeid liigestele vajalikke komponente, mis vähendavad põletikku, aitavad taastada liigeste struktuuri ja parandavad liigeste funktsioone.

Kondroitiinsulfaat, mida Artroveron 5in1 sisaldab, aitab säilitada liigeste elastsust, toetab ainevahetusprotsesse ja suurendab liigeste mehaanilist tugevust.

Lisaks sisaldab Artroveron 5in1 glükoosamiinvesinikkloriidi, mis on looduslikult liigestes esinev aine, mis vähendab liigeste degeneratiivseid protsesse, tugevdab liigeste struktuuri ja soodustab liigeskõhre elastsust.

Artroveron 5in1 kompleksis leiduv mikrokapseldatud Omega-3 vähendab liigeste põletikule vastuvõtlikkust, kaitseb liigeseid degeneratiivsete kahjustuste eest ja suurendab liigeste liikuvust.

Hüaluroonhape tagab liigeste kudede viskoossuse ja elastsuse ning toimib määrdeainena, pakkudes liigestele pehmendavat kaitset.

II tüüpi kollageen aga aitab moodustada kiude, mis suurendavad liigeste vastupidavust, säilitades liigeste terviklikkust ja aidates vähendada oksüdatiivseid kahjustusi.

 

 

Tutvu tootega ja osta siit

 

Jaga