Naine joob sooja jooki helesinisest tassist, kandes pruune kindaid ja lillat salli, taustal hägused linna tuled
Põie tervis

Kui temperatuur langeb, muutub meie keha külma suhtes haavatavamaks. Üks levinumaid talvekuude kaaslasi on põiepõletik – tülikas kuseteede infektsioon, mida seostatakse sageli just jahedate ilmadega. Põiepõletik tekib, kui bakterid satuvad kusejuha kaudu põide, põhjustades seal põletikulist reaktsiooni. Kuigi bakterid on põiepõletiku peamine põhjustaja, võib immuunsüsteemi nõrgenemine külma tõttu luua soodsad tingimused nende paljunemiseks ja infektsiooni süvenemiseks. Hüpotermia ehk kehatemperatuuri langus ei ole ainult ebamugav, vaid võib ka mõjutada immuunsüsteemi võimet infektsioonidele vastu seista.

Hüpotermia mõju immuunsüsteemile ja kuseteede infektsioonidele

Kehatemperatuuri langus võib põhjustada veresoonte ahendust, mis omakorda vähendab verevoolu elutähtsatesse organitesse – sealhulgas kuseteede süsteemi. Selle tagajärjel väheneb kuseteede kudede saadav toitainete ja hapniku hulk, mis mõjutab immuunrakkude funktsiooni ning loob bakteritele soodsa keskkonna paljunemiseks.

Külma ilmaga seotud kuseteede infektsioonide, eriti põiepõletiku, risk on naistel märkimisväärselt suurem. Seda seetõttu, et naiste kuseteede anatoomilised eripärad loovad bakteritele soodsa tee kiiremaks liikumiseks põide. See anatoomiline eripära koos külma ilma soodustatud immuunsüsteemi aeglustusega suurendab põiepõletiku tekkimise tõenäosust.

Põiepõletiku sümptomid

Põiepõletik on seisund, mis nõuab kiiret tähelepanu, kuna selle sümptomid võivad kiiresti muutuda väga ebamugavaks. Tüüpilised märgid, mis võivad viidata põiepõletikule, hõlmavad järgmist:

  • Sagedane urineerimisvajadus. Üks esimesi ja sagedasemaid sümptomeid on vajadus urineerida tavapärasest sagedamini, tihtipeale väga väikestes kogustes.
  • Valu või põletustunne urineerimisel. Ebameeldiv või valulik tunne urineerimise ajal on selge märk, et midagi ei ole õige.
  • Hägune või ebameeldiva lõhnaga uriin. Muutused uriini selguses ja lõhnas võivad viidata põletikule.
  • Alakõhu või seljavalu. Põiepõletiku korral võib esineda valu alakõhus või alaseljas, mille intensiivsus võib varieeruda.
  • Üldine halb enesetunne või palavik. Raskematel juhtudel võib põiepõletik põhjustada ka palavikku ja üldist väsimust.

Kui ilmnevad üks või mitu ülaltoodud sümptomitest, on oluline pöörduda arsti poole diagnoosi kinnitamiseks ja sobiva ravi saamiseks. Ennetavate meetmetena on soovitatav tarbida piisavalt vedelikke, hoida keha soe ja jälgida isiklikku hügieeni.

Põiepõletiku ravi koduste vahenditega

Põiepõletiku ravi eesmärk on leevendada sümptomeid, hävitada põletikku põhjustavad bakterid ja vältida tulevasi infektsioone. Ennetamisel on võtmeroll isiklikul hügieenil ja käitumuslikel harjumustel, mis aitavad tõkestada bakterite pääsu kuseteedesse.

  • Alljärgnevalt on toodud mõned olulisemad ravimeetodid ja ennetusviisid:
  • Tarbi rohkelt vedelikku. Suurendades vee või taimetee tarbimist, aitab see loputada baktereid põiest.
  • Püsi soojas. Alakeha soojana hoidmine aitab parandada vereringet ja toetada immuunsüsteemi.
  • Vajadusel võta valuvaigisteid. Valu ja ebamugavustunde leevendamiseks võib kasutada käsimüügi valuvaigisteid.
  • Põiepõletiku ravi antibiootikumidega. Raskemate infektsioonide korral võib arst määrata antibiootikume.

Looduslikud abinõud, nagu jõhvikad ja D-mannoos, pakuvad traditsioonilistele meditsiinilistele ravimeetoditele täiendavaid eeliseid. Jõhvikas on paljudele tuttav oma diureetilise toime tõttu, mis soodustab vedeliku eritumist, aidates seeläbi vähendada põie ärritust ja põletikku. Lisaks on sellel marjal tugev antibakteriaalne toime, mis tuleneb unikaalsetest proantotsüanidiinidest. Need ained takistavad patogeensete bakterite, eriti E. coli, kinnitumist põie seintele, mis on üks peamisi põiepõletiku tekkepõhjuseid. Tarbides jõhvikaid, kas toorelt, mahla või toidulisandina, võivad inimesed kogeda põiepõletiku sageduse ja raskusastme vähenemist.

D-mannoos seevastu on eriline suhkur, mis ei mõjuta veresuhkru taset oluliselt, muutes selle ohutuks valikuks isegi diabeetikutele. See suhkur on eriti tõhus põie ja kuseteede infektsioonide ennetamisel ja ravis. D-mannoosi peamine toime seisneb selles, et see seondub bakteritega, takistades seeläbi nende kinnitumist põie seintele. Kinnitumata bakterid väljutatakse seejärel uriiniga, vähendades nakkuse riski. Lisaks immuunsüsteemi tugevdamisele aitab D-mannoos säilitada tervislikku ja tasakaalustatud mikrofloorat urogenitaalsüsteemis, mis on oluline infektsioonide ennetamisel.

Nende kahe loodusliku abinõu kombinatsioon võib pakkuda sünergistlikku mõju, parandades üldist intiimpiirkonna tervist ja pakkudes tõhusat kaitset kuseteede infektsioonide vastu.

Lotos Pharma tootevalikust leiate Soluro Duo, mis pakub toetust põiepõletike ravis. See on kapsli vormis toode, mis sisaldab D-mannoosi ja jõhvikaekstrakti, sh proantotsüanidiine.  Proantotsüanidiinid uurendavad D-mannoosi toimet, takistades bakteritel kinnitumast põie seintele ja vähendades kuseteede infektsioonide riski. Aitavad kaasa bakteriostaatilisele toimele ning aitavad häirida bakterite biofilmi.

Põiepõletiku ennetamiseks ja raviks on mitmeid viise, kuid kõige olulisem on haiguse varajane äratundmine ja kiire tegutsemine. Arsti poole pöördumine, kui ilmnevad esimesed sümptomid, tagab kiirema leevenduse ja aitab vältida tõsisemate komplikatsioonide tekkimist.

 

Osta siit

Jaga