Viimasel ajal on palju räägitud D-vitamiini olulisusest, ja seda täiesti põhjendatult. Kuigi enamik inimesi teab, et D-vitamiin mängib tähtsat rolli meie tervise säilitamisel, ulatub selle mõju meie kehas kaugemale, kui võib esmapilgul tunduda. D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mis osaleb mitmes olulises protsessis, sealhulgas luude ja hammaste tugevdamises, immuunsüsteemi kaitsmises ja isegi südame-veresoonkonna tervise parandamises. See vitamiin aitab kehal omastada kaltsiumi ja fosforit, mis on hädavajalikud luudele, kuid see pole kaugeltki kõik. D-vitamiini puudus võib mõjutada ka meeleolu ja vaimset tervist, muutes selle vitamiini igapäevaseks saamiseks veelgi olulisemaks.
Eestis on D-vitamiin eriti olulisel kohal, kuna suure osa aastast on päikesevalgust vähe, mis tähendab, et keha ei suuda looduslikult piisavalt D-vitamiini toota. Päikese UVB-kiirgus on peamine D-vitamiini allikas, kuid kuna päikesepaistelised päevad on Eestis lühikesed ja harvad, on paljudel inimestel risk jääda vajaliku vitamiinita. Seetõttu soovitatakse talvekuudel D-vitamiini toidulisandeid, et hoida tervist ja vältida vitamiinipuudust.
1. Päikesevalgus – peamine D-vitamiini allikas
D-vitamiin on unikaalne vitamiin, mida inimkeha suudab ise toota, kuid selleks on vajalik päikesevalgus. Kuigi toiduained, nagu rasvane kala, munakollane ja rikastatud piimatooted, annavad mõningal määral D-vitamiini, moodustab päikesevalgus siiski enamiku meie D-vitamiini varudest. UVB-kiirgus päikesest käivitab kehas protsessi, kus kolesterool muundatakse D-vitamiiniks. Kahjuks ei ole paljudes piirkondades, nagu Eestis, piisavalt päikesepaistelisi päevi, eriti sügis- ja talvekuudel, mis teeb raskeks saada piisavalt vitamiini ainult päikesest. Selleks, et keha saaks oma vajaliku D-vitamiini koguse, on oluline kombineerida toitumist ja vajadusel võtta toidulisandeid.
2. Talvised kuud ja D-vitamiini puudus
Eestis on talveperiood eriti keeruline, kuna madal päikesevalgus ja lühikesed päevad vähendavad märkimisväärselt keha võimet D-vitamiini toota. UVB-kiired, mis aitavad nahal vitamiini sünteesida, ei jõua talvel piisavas koguses maapinnale, mistõttu kehal puudub võimalus vajaliku koguse tootmiseks. Lisaks on ilm tihti pilves, mis takistab päikesevalgust veelgi. Talvekuudel muutub D-vitamiini puudus levinuks probleemiks, mis mõjutab immuunsüsteemi tööd ja suurendab vastuvõtlikkust haigustele. Seepärast on talvisel ajal eriti oluline regulaarselt tarbida D-vitamiini toidulisandeid, et toetada immuunsüsteemi ja vältida vitamiinipuuduse mõju tervisele.
3. Päikesekaitsekreem ja D-vitamiin – sõbrad või vaenlased?
Päikesekaitsekreemid on meie naha kaitsmiseks UV-kiirguse eest hädavajalikud, kuid samal ajal võivad need märkimisväärselt vähendada D-vitamiini tootmist nahas. Uuringud on näidanud, et päikesekaitsekreem võib blokeerida kuni 95% UVB-kiirtest, mis on vajalikud D-vitamiini sünteesimiseks. See ei tähenda, et peaksime kreemidest loobuma, kuid on oluline leida tasakaal – veeta mõned minutid päikese käes ilma kaitsekreemita, et toota D-vitamiini, ja seejärel kaitsta nahka liigse päikese eest. Eriti oluline on see suvel, kui UV-indeks on kõrgem ja naha kaitsmine muutub olulisemaks.
4. Vanus ja D-vitamiini tootmine
Vanusega väheneb meie naha võime toota D-vitamiini, kuna nahk suudab omastada üha vähem UVB-kiiri. Noores eas toodab keha D-vitamiini piisavas koguses, kuid vananedes see võimekus kahaneb, mis tähendab, et eakad inimesed võivad vajada D-vitamiini lisandeid rohkem kui nooremad. D-vitamiini puudus vanemas eas võib kaasa tuua tõsiseid probleeme, nagu osteoporoos ja immuunsüsteemi nõrgenemine. Seetõttu on soovitatav, et eakad inimesed jälgiksid oma D-vitamiini taset ja vajadusel võtaksid toidulisandeid, et säilitada tervislik immuunsüsteem ja hoida luud tugevad.
5. D-vitamiin ja immuunsüsteemi kaitse
D-vitamiin on immuunsüsteemi tugevdamisel võtmetähtsusega. Uuringud on näidanud, et piisav D-vitamiini tase kehas aitab vähendada riski haigestuda külmetushaigustesse, viirusnakkustesse ja isegi gripi. D-vitamiini olulisust immuunsüsteemi tugevdamisel on täheldatud ka COVID-19 pandeemia ajal, kus leiti, et piisava D-vitamiini tasemega inimesed olid viiruste ja nakkuste suhtes paremini kaitstud. D-vitamiin aitab reguleerida immuunrakkude aktiivsust, mistõttu on see hädavajalik keha kaitsemehhanismide toimimiseks.
6. Vaimne tervis ja D-vitamiin käivad käsikäes
D-vitamiin ei mõjuta ainult füüsilist tervist, vaid on oluline ka vaimse heaolu jaoks. Uuringud on leidnud seose D-vitamiini puuduse ja vaimse tervise probleemide, nagu depressioon ja ärevus, vahel. Vitamiini puudus võib põhjustada meeleolu kõikumisi, väsimust ja motivatsiooni puudust, mis kõik kattuvad depressiooni sümptomitega. Seetõttu on oluline jälgida, et keha saaks piisavalt D-vitamiini, et hoida meeleolu stabiilsena ja vähendada vaimse tervise probleemide riski.
7. D-vitamiini vajadus sõltub individuaalsetest teguritest
D-vitamiini vajadus võib oluliselt erineda sõltuvalt vanusest, elustiilist ja tervislikust seisundist. Inimesed, kes veedavad suurema osa ajast siseruumides või kes on ülekaalulised, võivad vajada rohkem D-vitamiini kui need, kes viibivad tihti väljas ja on aktiivsemad. Samuti vajavad rasedad ja imetavad naised suuremaid koguseid, et tagada nii enda kui ka lapse tervis. D-vitamiini taset on võimalik mõõta vereanalüüsi abil, mis annab selge pildi, kas vitamiinist on puudus ja kui palju on vajalik juurde võtta.
8. D-vitamiin ja südame tervis
Kuigi D-vitamiin on tuntud eelkõige oma rolli tõttu luude tervise tagamisel, mängib see olulist rolli ka südame-veresoonkonna tervise hoidmisel. D-vitamiin aitab hoida kolesteroolitaset ja vererõhku kontrolli all, vähendades seeläbi südamehaiguste riski. Lisaks on leitud, et D-vitamiin võib vähendada arterite jäikust, mis omakorda vähendab südamekoormust ja aitab hoida südame tervena.
9. Ülekaal ja D-vitamiini puudus
Ülekaalulistel inimestel on suurem risk D-vitamiini puuduse tekkeks, kuna D-vitamiin on rasvlahustuv ja võib liigsetesse rasvavarudesse “lukustuda”, muutes selle kehale kättesaamatuks. See tähendab, et ülekaalulistel inimestel võib olla raskem saavutada vajalikku D-vitamiini taset, isegi kui nad saavad piisavalt päikesevalgust või tarbivad toidulisandeid. Ülekaalulistel soovitatakse seetõttu sageli võtta suuremaid koguseid D-vitamiini, et tagada piisav varustatus.
10. Lotos Pharma – liposoomne D-vitamiin
Lotos Pharma on loonud liposoomse D-vitamiini, mis erineb tavapärastest D-vitamiini toidulisanditest oma unikaalse tehnoloogia poolest. Liposoomne D-vitamiin on ümbritsetud pisikeste lipiidmullidega, mis aitavad vitamiinil paremini imenduda ja organismis kauem püsida. Tänu sellele tehnoloogiale on liposoomne D-vitamiin eriti tõhus immuunsüsteemi tugevdamisel ja luude ning lihaste tervise toetamisel. Toode saabub müügile oktoobri lõpus.