Sissejuhatus
Kõhugaasid ja -puhitus on tavalised tervisehädad, mis võivad põhjustada ebamugavust ja piinlikkust. Need võivad mõjutada nii noori kui vanu, mehi kui naisi ning nende taga võivad olla mitmed tegurid, alates toitumisest ja stressist kuni erinevate seedehäireteni. Kõhupuhitus tekib siis, kui seedetraktis koguneb liigselt gaase, põhjustades ebamugavat täiskõhutunnet, valu ja isegi nähtavat kõhu paisumist.
Kuigi kõhugaasid ja -puhitus on enamasti kahjutud, võivad need oluliselt mõjutada inimese elukvaliteeti ja enesekindlust. Õnneks on olemas mitmeid viise, kuidas neid ebameeldivaid sümptomeid leevendada, ning üks tõhus ja loomulik meetod on jooga. Jooga on iidne praktika, mis ühendab endas füüsilised harjutused, hingamistehnikad ja meditatsiooni, pakkudes terviklikku lähenemist nii kehale kui vaimule.
Jooga harjutused soodustavad seedimist, stimuleerides seedetrakti tööd ja aidates vähendada gaaside teket. Lisaks aitab jooga vähendada stressi, mis on teadaolev kõhugaaside ja -puhituse vallandaja. Teatud joogaasendid masseerivad õrnalt kõhtu, soodustades gaaside väljutamist ja leevendades puhitustunnet.
Selles artiklis tutvustame nelja joogaasendit, mis on eriti tõhusad kõhugaaside ja -puhituse leevendamisel. Need asendid on lihtsad ja sobivad nii algajatele kui ka edasijõudnutele joogapraktikuile. Regulaarne nende asendite harjutamine võib aidata parandada seedimist, vähendada gaaside teket ning leevendada kõhupuhitusega kaasnevat ebamugavust.
Positsioon |
Kirjeldus |
Tuulepüüdja poos (Pavanamuktasana) | Leevendab gaase ja masseerib kõhulihaseid. |
Kobra poos (Bhujangasana) | Stimuleerib seedimist ja venitab kõhulihaseid. |
Istuv ettepoole painutus (Paschimottanasana) | Leevendab kõhupuhitust ja venitab alaselga ning reielihaseid. |
Põlved rinnale poos (Apanasana) | Massaažib siseelundeid ja soodustab gaaside väljutamist. |
Tuulepüüdja poos (Pavanamuktasana)
Kuidas harjutust teha:
- Lama selili joogamatil, jalad sirged ja käed külgedel.
- Tõmba parem põlv rinnale, hoides jalga kahe käega põlve alt.
- Hoia teist jalga sirgena põrandal.
- Hingates sügavalt sisse ja välja, suru põlve vastu kõhtu.
- Hoia poosi 30 sekundit kuni minut, seejärel vaheta jalga.
Mõju:
Tuulepüüdja poos on tõhus gaaside väljutamisel ja kõhu ebamugavustunde vähendamisel. See poos masseerib siseelundeid ja soodustab seedetrakti tööd, aidates vähendada kõhupuhitust ja parandada seedimist.
Kobra poos (Bhujangasana)
Kuidas harjutust teha:
- Lama kõhuli joogamatil, jalad koos ja käed õlgade all.
- Tõsta ülakeha, surudes käed matile ja sirutades küünarnukid.
- Hoia puusad ja jalad maas.
- Tõsta pea ja rindkere nii kõrgele kui võimalik, ilma alaselja pinget tundmata.
- Hoia poosi 15–30 sekundit, seejärel langeta aeglaselt tagasi matile.
Mõju:
Kobra poos venitab kõhulihaseid ja stimuleerib siseelundeid, parandades seedimist ja leevendades kõhupuhitust. See poos aitab ka leevendada seljavalu ja parandada kehahoiakut.
Istuv ettepoole painutus (Paschimottanasana)
Kuidas harjutust teha:
- Istu matil, jalad sirged ees.
- Siruta käed üles, seejärel painuta ettepoole, hoides selga sirgena.
- Haarake oma jalgadest, pahkluudest või säärtest, olenevalt painduvusest.
- Hoia poosi 30 sekundit kuni minut, hingates sügavalt sisse ja välja.
Mõju:
Istuv ettepoole painutus venitab alaselga, reielihaseid ja kõhulihaseid. See aitab leevendada kõhupuhitust, stimuleerides seedetrakti ja soodustades gaaside väljutamist.
Põlved rinnale poos (Apanasana)
Kuidas harjutust teha:
- Lama selili joogamatil, jalad sirged ja käed külgedel.
- Tõmba mõlemad põlved rinnale, hoides jalgu kätega.
- Suru põlved õrnalt kõhu vastu.
- Hoia poosi 30 sekundit kuni minut, hingates sügavalt sisse ja välja.
Mõju:
Põlved rinnale poos massaažib siseelundeid ja stimuleerib seedimist, aidates vähendada gaaside teket ja leevendada kõhupuhitust. See on rahustav poos, mis aitab ka lõõgastuda ja stressi vähendada.
Jooga ja seedimise parandamine
Jooga on suurepärane viis seedimise parandamiseks ja kõhu ebamugavustunde vähendamiseks. Regulaarne harjutamine aitab vähendada stressi, mis on sageli seotud seedetrakti probleemidega. Jooga positsioonid, mis stimuleerivad siseelundeid ja venivad kõhulihaseid, on eriti kasulikud kõhugaasi ja kõhupuhituse leevendamisel.
Korduma kippuvad küsimused
Kuidas jooga aitab kõhupuhitust leevendada? Jooga stimuleerib seedetrakti ja massaažib siseelundeid, aidates vähendada gaaside teket ja leevendada kõhupuhitust.
Kui tihti peaksin neid jooga positsioone tegema? Soovitatav on harjutada neid positsioone igapäevaselt või vähemalt paar korda nädalas, et saavutada parimaid tulemusi.
Kas jooga võib aidata ka muude seedimisprobleemide puhul? Jah, jooga võib aidata mitmete seedimisprobleemide puhul, sealhulgas kõhukinnisus, ärritunud soole sündroom ja seedehäired.
Kas need jooga positsioonid sobivad kõigile? Enamik inimesi saab neid positsioone ohutult harjutada, kuid kui teil on terviseprobleeme või olete algaja, konsulteerige enne alustamist joogainstruktori või arstiga.
Kas jooga aitab ka stressi vähendada? Jah, jooga on tõhus stressi vähendamise viis, mis võib aidata parandada üldist heaolu ja seedimist.
Kas jooga asendid on paremad kui ravimite kasutamine? Jooga on loomulik ja mitteinvasiivne viis seedimise parandamiseks, kuid see ei pruugi asendada ravimite kasutamist. Alati on hea konsulteerida arstiga, eriti kui teil on tõsiseid seedimisprobleeme.
Kokkuvõte
Jooga on tõhus ja loomulik viis kõhugaasi ja kõhupuhituse leevendamiseks. Tuulepüüdja poos, kobra poos, istuv ettepoole painutus ja põlved rinnale poos on neli suurepärast harjutust, mis aitavad parandada seedimist ja vähendada ebamugavustunnet kõhus. Regulaarne jooga harjutamine võib parandada teie üldist tervist ja heaolu, aidates teil tunda end kergemana ja energilisemana.
Mis aitab kõhupuhituse vastu?
Lisaks ülaltoodud soovitustele võib abi olla ka looduslikust toidulisandist Spasmoil, mis sisaldab seedetrakti lõõgastavaid ja gaase vähendavaid piparmündi- ja apteegitilli eeterlikke õlisid. Piparmünt leevendab kõhupuhitust ja iiveldust ning soodustab sooletegevust, samas kui apteegitill toetab seedimist ja vähendab kõhukinnisust. Spasmoili kapsleid saab kasutada nii ennetavalt enne söömist kui ka siis, kui kõhuhädad on juba tekkinud.
Järgides neid nõuandeid, lisaks mõõdukale söömisele, füüsilisele aktiivsusele ja vajadusel Spasmoili kasutamisele, saad nautida oma igapäevaelu ilma ebameeldivate kõhuhädadeta. Kuula oma keha ja leia endale sobivad lahendused, et hoida kõht rahulolevana.