Gaasid, Seedimine

Me kõik teame, mida tähendab puhitunud kõht – parimal juhul on see vaid mõned süütud krooksumised, kuid teinekord on see ebamugavus, valu ja pikaajaline lämmatavate gaaside vabastamine, mis häirib nii sind ennast kui ka teisi sinu ümber. Seetõttu on oluline teada, millised tooted põhjustavad rohkem puhitust ja miks see juhtub.

Oad ja kaunviljad

Paljud inimesed tunnevad pärast ubade, herneste ja teiste kaunviljade söömist puhitust. See juhtub seetõttu, et need tooted sisaldavad suhkrut nimega rafinoos, mida keha ei suuda seedida, samuti palju kiudaineid. Kuna Eestis söövad inimesed siiski suhteliselt vähe kiudainerikkaid toite, pole seedesüsteem harjunud nendega kiiresti toime tulema. Teiselt poolt ei imendu rafinoos peensooles, seega liigub see jämesoolde, kus bakterid püüavad sellega toime tulla, ja selle tulemusel algab fermentatsiooniprotsess ning tekivad gaasid.

legumes

Ristõielised köögiviljad

Nagu kaunviljad, sisaldavad enamik ristõielisi taimi, sealhulgas kõik ristõielised köögiviljad, palju rafinoosi ja kiudaineid, millega soole mikrofloora teab, kuidas toime tulla. Tuleb meeles pidada, et inimesed, kes pole harjunud sparglit sööma, peaksid olema eriti ettevaatlikud pärast selle söömist, sest gaasidel on väga ebameeldiv aroom.

Jahu tooted

Jahutooted sisaldavad mitte ainult kiudaineid ja suhkruid, vaid ka gluteeni, mille suhtes mõned inimesed on eriti tundlikud, mistõttu võivad nad kogeda suurenenud puhitust ja gaaside teket. Kui gaaside teke on regulaarne, on oluline kontrollida gluteenitalumatust, kuna see keha reaktsioon on tingitud ka tsöliaakiast – tõsine autoimmuunhaigus.

flatulence

Sibulad

Sibulad on teine levinud toit, mis võib põhjustada gaase, kuna need sisaldavad suhkrut nimega fruktan, mida on peensooles raske omastada. Kui see suhkur jõuab jämesoolde, puutub see kokku soolestiku bakteritega ja hakkab fermenteeruma, tekitades gaase.

Piim

Piim on suurepärane valgu ja kaltsiumi allikas, kuid kui keha toodab väga vähe ensüümi nimega laktaas, ei suuda see piimasuhkrut lagundada. Selle tulemusena, kui piim siseneb kehasse, ei imendu see, vaid liigub soolestikku, kus bakterid seda tarbivad – see tekitab gaase, mis tuleb kehast välja viia.

flatulence

Suhkru alkohol

Suhkru alkohol on madala kalorsusega magusaine ja mõned neist, nagu erütritool ja sorbitool, esinevad looduslikult puuviljades. Täna on need saadaval kaupluste riiulitel tervislikuma alternatiivina suhkrule. Suhkru alkohol jõuab jämesoolde seedimata kujul, seega teevad seal elavad bakterid oma tööd, alustades nende lagundamist ja kõht paisub.

Magusad, kihisevad ja hapendatud joogid

Gaseeritud joogid ja mahlad sisaldavad palju erinevaid suhkruid ja enamik neist lagundatakse ainult jämesooles bakterite poolt, mis samuti soodustab gaaside teket. Õlu seevastu on kääritatud jook, mis soodustab fermentatsiooniprotsessi pärast soolestikku sisenemist. Gaseeritud joogi joomisel siseneb jookis olev gaas ka kõhtu ja aitab kaasa puhitusele.

Rasvased toidud

Rasvased toidud aeglustavad seedimist, kuna keha peab töötama väga palju, et neid toite seedida ja töödelda. Seetõttu kipub pärast selliste toitude söömist kõht mitte ainult paisuma, vaid õhk näib jäävat soolestikku kinni, põhjustades valu ja väga ebameeldivat tunnet, mis ei kao pikka aega.

Bad cholesterol

Närimiskumm ja karamellikommid

Kui sa närid ja imed, võid alla neelata palju õhku, mis satub kõhtu ja koguneb sinna. Seda on kõige lihtsam välja saada röhitsemise kaudu, kuid juhtub ka, et õhk liigub läbi soolestiku. Teine põhjus, miks närimiskumm ja karamellid põhjustavad puhitust, on see, et need sisaldavad suhkrut, mis soodustab puhitust.

Mis aitab kõhupuhituse vastu?

– Füüsiliselt aktiivne eluviis ja liikumine aitavad õhku soolestikust kiiremini väljutada, vähendades seeläbi ebameeldivaid aistinguid.

– Kui kõht on puhitunud, tuleks võtta toidulisandit “Spasmoil”, kuna selle koostises olevad apteegitilli ja piparmündi eeterlikud õlid vähendavad puhitust. Apteegitill aitab ka seedimist parandada, samas kui piparmünt leevendab spasme ja puhitust.

– Kõht paisub vähem, kui suu on närimise ajal suletud, sest siis satub koos toiduga vähem õhku kõhtu.

– Tuleks püüda alla neelata ainult hästi näritud toitu, sest siis on seedesüsteemil seda kergem lagundada ja soolestikus toimub vähem fermentatsiooni ja hapendumisprotsesse, mis soodustavad gaaside teket.

Osta siit

Jaga